Metroda bir ihale daha

ÇİĞLİ'DEKİ DEPO VE BAKIM ATÖLYESİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu 77 bin metrekarelik alana kurulacak
tesisin bir yılda biteceğini bildirdi


Başkan Aziz Kocaoğlu, metronun sınırlarının genişlemesiyle Büyükşehir'de ulaşım sorununun kalmayacağını söyledi

Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nin 8. etabında yer alan Çiğli'deki depo ve bakım atölyesi için sözleşme yapıldı. Toplam 77 bin metrekarelik açık alan üzerinde kurulacak tesisler, 20 bin metrekare kapalı alana sahip olacak ve 1 yıl içinde bitirilecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki banliyö sistemini geliştirerek günde 550 bin yolcunun taşınmasını hedeflediği Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde bir ihaleyi daha sonuçlandırdı. Müteahhit firma Bozoğlu İnşaat ile yapılan anlaşmaya göre, depo ve bakım atölyeleri, 22 milyon 370 bin YTL&ye mal edilecek.

Az kaldı
İzmir'in kuzey ve güney gelişme alanlarını birbirine bağlayacak olan Aliağa-Menderes hattı projesi ile kentin bir ucundan diğer ucuna 86 dakikada ulaşılacak. Projenin Aliağa-Alsancak arasında 57 kilometreden oluşan kuzey hattında 22 istasyon yer alacak. Bu mesafenin 60 dakikada kat edilmesi öngörülüyor. Alsancak-Cumaovası arasındaki 22 kilometre uzunluğundaki güney hattında ise 10 istasyon bulunacak. Bu mesafenin de 26 dakikada kat edilmesi planlanıyor. Başkan Aziz Kocaoğlu, 8. etapla ilgili ihalenin sözleşmesinin de imzalandığını belirterek, "Yakında Cumaovası depo alanı ve mevcut istasyonların entegrasyonunun ihaleleri yapılacak. Bu ihaleleri en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. İzmir, şu andaki metro ağının 9 katına ulaşacak. En kısa zamanda Aliağa-Menderes seferlerini başlatmak istiyoruz. Mutlu sona çok az kaldı" dedi.
YeniAsır-09.08.2007{nomultithumb}