Metro zamana karşı yarışıyor

İzmir’in ulaşım sorununa köklü çözümler getirebilmek için başlattığı projelerde önemli aşamalar kaydeden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin metro şantiyeleri de, vardiya usulü ile 24 saat kesintisiz çalışıyor. Temeli 2005’te atılan ancak yüklenici firma Bayındır İnşaat’ın içinde düştüğü mali darboğaz nedeniyle sözleşmesi iptal edilen 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular metro hattında, yeni ihale sonrasında tempo yeniden artırıldı. İhaleyi üstlenen yüklenici Bozoğlu İnşaat firması, ilk iş makinesini tünele indirdiği tarih olan 28 Mayıs’tan bu yana çalışmalarda önemli aşama kaydetti. Üçyol, Özel Türk Koleji, Özdemir Sabancı Parkı, Güzelyalı Tansaş Önü ve Gözlüklü Martı Parkı olmak üzere 5 şaftta, 8 aynada 3 vardiya halinde ve 24 saat süren tünel kazı çalışmalarıyla, bugüne kadar toplam 1.600 metrelik bölüm tamamlandı. Zemine göre günde 1-2.5 metre ilerlenen tünel çalışmalarında, 2007 Haziran ortalarından bugüne kadar 600 metre yol alınmış oldu. Hattın, 2008 yılı ekim ayı başlarında tamamlanıp planlanıyor.

6 İSTASYON İNŞA EDİLİYOR

Üçyol-Üçkuyular arasında İnönü Caddesi’nin 20 metre altında süren 5.5 kilometrelik hat boyunca 6 ayrı istasyon inşa ediliyor. Tümü yer altından geçecek olan Üçyol – Üçkuyular metro hattında İzmirspor, Hatay, Göztepe, Poligon, Güzelyalı ve F. Altay istasyonları bulunacak. Hat işletime alındığında, halen 80 bin dolayında olan metro ile taşınan günlük yolcu sayısı 160 bine çıkacak. 26 Haziran 2007’de temeli atılan yaklaşık 3 kilometrelik Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez arasındaki hatta ise çalışmalar Evka-3 ve Ege Üniversitesi Kampus istasyonlarında gece-gündüz aralıksız sürüyor.

Görülmemiş yatırımlar

ÜÇYOL-Üçkuyular ve Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez metro hatlarındaki imalat çalışmalarının belirlenen takvime uygun olarak yürüdüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, halen 11.5 kilometre olan metro hattının, 2009 başlarında 100 kilometreye çıkacağını ve günde yaklaşık 750 bin kişinin metro ve raylı sistemin konforu ile taşınacağını söyledi. Kocaoğlu, “2009 başlarında metro hatlarını işletime aldığımızda her şey çok güzel olacak” dedi.

Sinem EROLTU / İZMİR – Aksam 14.08.2007{nomultithumb}