Metro tamamlanınca özel araca gerek yok

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, devam eden metro çalışmaları tamamlandığında İzmirlilerin kent içinde araçlarını kullanma ihtiyacı hissetmeyeceklerini söyledi.

İzmir'in kuzey-güney aksını birbirine bağlayan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde Bayraklı, Kemer, Şirinyer ve İnkılap istasyonlarının ardından, Mavişehir, Ata Sanayi, Şemikler, Demirköprü ve Egekent istasyonlarında çalışmalar sonuçlandı. Yürüyen merdiven ve engelli asansörlerinin ihale sözleşmeleri de imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konut ve sanayi bölgelerinin birbirine bağlanacağı ve günde 550 bin yolcunun taşınacağı Raylı Sistem Projesi'nin 8 etabında da imalatların hızla ilerlediğini belirterek, "Hedefimiz, proje kapsamındaki imalatları bir bütünlük içinde gerçekleştirip tamamlamak" dedi. Kocaoğlu, İzmir'in en önemli ulaşım projelerinden biri olan 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistemi'nde, yürüyen merdiven ve engelli asansörlerinin ihale sözleşmesinin imzalandığını bildirdi. İnşaat çalışmalarına paralel olarak, vatandaşların istasyonlara giriş çıkışlarını kolaylaştıracak ekipmanların temini ve kurulumuna ilişkin ihaleleri de gerçekleştirdiklerini anlatan Kocaoğlu, şöyle dedi: "İzmir'in geleceğini kurguladık. Metro-raylı sistem ağını 100 kilometreye çıkarıyoruz. Gelecek yıl 750 bin kişi, çağdaş ulaşım sistemi ile yolculuk yapacak." Kocaoğlu, projenin 1. etabını oluşturan Turan, ESBAŞ, Sarnıç, Koşu, Semt Garajı, Salhane ve Halkapınar istasyonlarında kurulacak 23 yürüyen merdiven ile 22 engelli asansörünün 2 milyon 650 bin dolara mal olacağını, sözleşme imzalanan yüklenici firmanın, yer tesliminden itibaren 240 takvim gününde işi tamamlayacağını belirtti.

Akçay Caddesi'ndeki katlı geçitleri tamamlayıp ulaşıma açtıklarını, Anadolu Caddesi üzerindeki geçit inşaatının sürdüğünü belirten Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti: "Aliağa-Menderes hattı üzerinde de 17 adet alt-üst geçit inşa ediyoruz. Bunların bir kısmını bitirip trafiğe açtık. Bu büyük proje kapsamında yaptığımız alt-üst geçitler sayesinde kara yolu trafiğinde de kesintisiz ulaşım sağlanıyor. Aliağa-Menderes, Üçyol-Üçkuyular ve Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez metro hatlarını işletime aldığımızda, İzmirliler kent içinde araçlarını kullanma ihtiyacı hissetmeyecek. Çünkü, gidecekleri yere metro ve hafif raylı sistem ile hem daha ucuza hem de çok daha kolayca ulaşabilecekler."

 25.07.2008 – Haber Ekspres{nomultithumb}