Metro sözleşmesi son dakikada ertelendi

ASKI SÜRESİNİN BİTİMİNE SAATLER KALA İTİRAZ GELDİ

Üçyol-Üçkuyular hattının ihalesini kazanan Bozoğlu İnşaat Yapı Merkezi'nin bilgi istemesi üzerine beklemeye çekildi

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır) 19.04.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'nda geçtiğimiz günlerde yaptığı ikinci ihaleyi henüz sonuçlandıramadı. İhalede en uygun teklifi veren Bozoğlu İnşaat firması ile dün de sözleşme imzalanamadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ileriki günlerde herhangi bir sıkıntı ya da sorun yaşamamak için firmayı henüz sözleşmeye davet etmediklerini söyledi.
İhale sonucunun firmalara tebliğ edilmesinin ardından itirazlar için beklenen 12 günlük yasal sürenin dolmasına saatler kala en düşük ikinci teklifi veren Yapı Merkezi'nin belediyeye faks göndererek ihaleyi "Neden kaybettiklerine" ilişkin bilgi istemesi, Büyükşehir'in Bozoğlu İnşaat ile imzalayacağı sözleşmenin gecikmesine neden oldu.

Fikir ayrılığı
Yapı Merkezi'nin belediyeye çektiği faks, bürokratlar arasında da fikir ayrılığına neden oldu. Bazı bürokratlar çekilen faks mesajının itiraz değil, bilgi isteme niteliği taşıdığını öne sürerken, bazıları da "itiraz" olabileceğine dikkat çekerek, konuyu hukukçuların incelemesini istedi. Bunun üzerine Başkan Kocaoğlu'nun, Bozoğlu İnşaat'ın sözleşmeye davet yazısının, Yapı Merkezi'ne bilgi verilmesinden sonra gönderilmesini istediği öğrenildi.
Öte yandan belediyeden bekledikleri sözleşmeye davet yazısının bir türlü gönderilmemesi üzerine Bozoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Bozoğlu, kurmaylarıyla birlikte İzmir'e geldi. DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın dünürü olan Bozoğlu, Başkan Kocaoğlu'ndan bilgi aldı.
Yarım kalan Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'yla ilgili bu gelişmeler yaşanırken, Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez Metro Hattı'nda da en uygun teklifi veren Bozoğlu İnşaat'a Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale sonucu önceki gün tebliğ edildi. Böylece yasal itirazlar için öngörülen 12 günlük süre de başlamış oldu.

Üç ay gecikme olabilir
Yapı Merkezi firması, Büyükşehir Belediyesi'nin vereceği cevapla tatmin olmazsa, Komu İhale Kurumu'na (KİK) itirazda bulunabilecek. Bu da en az üç aylık gecikmeye neden olacak. Bayındır İnşaat'ın içine düştüğü mali kriz nedeniyle yarım bıraktığı hatta inşaatın başlamasında yeni bir rötar yaşanma ihtimali belirirken, yetkililer, böyle bir sorunun yaşanmayacağı yönünde görüş bildirdi.