Metro projesi değiştirilemez

HaberEkspres 26.03.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesine yönelik yapılan eleştiriler için, "İhalesi yapılmış, imzalanmış bir projeyi, 'alttan mı üstten mi gitsin' diye tartışıyoruz" dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılan bilgilendirme toplantısında, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gül Şener, Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi hakkında bilgiler verdi.
Bilgilendirme toplantısında, Şemikler-Demirköprü-Yalı Esnaf ve Yaşayanlar Platformu Sözcüsü Hasan Akkaya ile bazı muhtarlar ve dernek temsilcilerinden gelen eleştirileri yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projenin, Hazine Müsteşarlığı ve Avrupa Yatırım Bankası gibi kurumlardan onay almasının, gerçekçiliğini ve yapılabilirliğini ortaya koyduğunu ifade etti.
Kocaoğlu, "Öz kaynaklarımızla yaşama geçirmekte olduğumuz bu büyük proje, Türkiye'de bir kamu kurumu ile yerel yönetimin ortaklaşa gerçekleştirdiği ilk projedir ve tüm Türkiye'ye örnektir" dedi.
Kentin yaşanabilir bir hale getirilmesi için projenin bitmesinin önemine dikkati çeken Kocaoğlu, sıkıntının, Şemikler İstasyonu'nda alt ve üst geçit yapılması konusunda olduğunu bildirdi. "Ancak Şemikler Meydanı civarına geçit ya da standart bir yolun yapılması mümkün değil. İhalesi yapılmış, imzalanmış bir projeyi (alttan mı üstten mi gitsin diye tartışıyoruz" diyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi projenin bazı bölümlerinin değiştirilmesi isteniyor. Bu mümkün değil. Önerileri ve istekleri dikkate alır, bazı yerlerde düzenlemeler yapmak gerekiyorsa eğer, mümkün olanları yaparız. Ama tümden değiştiremeyiz. Tüm Karşıyakalıları, Karşıyaka ve İzmir'in geleceği için son derece önemli olan bu projeye sahip çıkmaya ve destek vermeye çağırıyorum."