Metro için halktan sağduyu bekliyorum

VATANDAŞLAR HATTIN YERALTINA ALINMASINI İSTEMİŞLERDİ
Metro için halktan sağduyu bekliyorum

Büyükşehir Belediye Başkanı, Çiğlililerin gösterdiği örnek hareketi Karşıyakalılar'dan da beklediğini belirterek, "Bu, boyacı küpü gibi daldırıp çıkarılan bir proje değil" dedi

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut, dar gelirli vatandaşlar için açılan beceri kursuna katılanların yaptıkları el işleri ile aile bütçesine katkıda bulunabileceklerini söyledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz günlerde Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nin Karşıyaka Nergis'te yeraltına alınması için eylem yapan vatandaşları eleştirdi. Kocaoğlu, "Bu, boyacı küpü gibi daldırıp çıkarılan bir proje değil. Çiğlililerin gösterdiği örnek sağduyuyu Karşıyaka halkından da bekliyorum" dedi.

Beceri kursu
Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından özellikle dar gelirli vatandaşlara yeni beceriler kazandırarak aile bütçelerine katkı sağlayabilmeleri amacıyla ücretsiz düzenlenen Mesleki Eğitim ve Beceri Kursları'nın beşincisini Çiğli'de hizmete açtı. Törende konuşan Kocaoğlu, metro projesinin Çiğli'yi ikiye böldüğünü, ilk başlarda Çiğlililer'den tepki aldığını ifade ederek, "Hem Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut'un çabaları, hem de Anadolu kültürüne sahip Çiğli halkı, olayı akıl süzgecinden geçirip, bunun imkansızlığını gördü, konuyu kapattı. Bize destek verdi. Çiğli'de hattı yeraltına almak için ne maddi gücümüz, ne de zamanımız var" dedi.

Telafi edilecek
Büyükşehir Belediyesi'nin Anadolu Caddesi üzerinde trafiği rahatlatmak amacıyla yapacağı altgeçitler hakkında da bilgi veren Kocaoğlu, "Büyük Çiğli kavşağında yol alttan mı, üstten mi geçsin konusu gündeme geldiğinde, alttan Büyük Çiğli Deresi geçtiği için 'üstten viyadükle geçelim' dendi. Ancak biz Çiğli'yi bir daha ikiye böldürmek istemedik. Hızlı Tren Projesi'nde yapamadığımız şeyi, Anadolu Caddesi'nde Büyük Çiğli Deresi'ni alttan geçirip Çiğli'nin iki yakasını birleştirerek bir anlamda telafi edeceğiz" dedi.

Ülkeye örnek
"Nergis'te hat Karşıyaka'yı ikiye bölüyor diyenlere bir çift lafım var" diyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karşıyaka'nın ikiye bölünmesi 1876'da demiryolunun yapılmasıyla oluyor. Bu ilçede çok büyük bir yaya ve araç trafiği olduğundan hattı yeraltına aldık. Bu proje boyacı küpü gibi daldırılıp çıkarılan proje değil. Türkiye'de örnek gösterilen bir proje. Şehrinin ortasından demiryolu geçen her kentin örnek aldığı bir projedir."

Kolej takımı gibiyiz
Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut da, Başkan Aziz Kocaoğlu'na ilçenin ihtiyacı olan 13 projelik dosya sunduklarını bu konuda destek beklediklerini söyledi. Diğer ilçe belediye başkanları ile kolej takımı gibi çalıştıklarını belirten Bulut, "Büyükşehir'in yaptığı Evka-5'i Evka-2'ye bağlayan yol için açılış yapalım önerimizi başkan mütevazı kişiliği nedeniyle kabul etmedi. Çiğli'nin 30-40 yıllık hasretini bitirdiği için Kocaoğlu'na minnettarız" dedi.

40 branş var
İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adnan Atakav da meslek edindirmeye yönelik 40 değişik branşta Büyükşehir Belediyesi ile çalışma içinde olduklarını söyledi. Konuşmaların ardından merkezin açılış kurdelasını Kocaoğlu, Bulut, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adnan Atakav ve vatandaşlar kesti.

Yeni Asır – 18.03.2007 {nomultithumb}