Metro hızlandı

Aliağa-Menderes hafif raylı 8. etap da tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin günde 550 bin yolcunun taşınmasını hedeflediği "İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi", inşaatı planlandığı gibi sürüyor. Projenin son olarak 8. etabının 1. kısım ihalesinin yapılmasıyla şimdi sıra Çiğli'de depo ve atölye tesisleri inşaatına geldi. Çiğli Depo ve Atölye Tesisleri, toplam 77 bin metrekarelik açık alan üzerinde kurulacak ve 20 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.
Çiğli depo ve atölye tesisleri yapım ihalesine katılan 10 firmanın teklifleri komisyon tarafından değerlendirildikten sonra işi üstlenecek kuruluş belirlenecek. Aliağa – Menderes hattı projesi ile kentin bir ucundan diğer ucuna 86 dakikada ulaşılacak. Projenin Aliağa-Alsancak arasında 57 kilometreden oluşan kuzey hattında 22 istasyon yer alacak. 80 kilometrelik hatta çalışmalar tamamlanıp hizmete alındığında kentin kuzey-güney aksı süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmış olacak.

Mutlu sona az kaldı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, proje ile ilgili iki yapım ihalesi daha açılacağını belirterek, "Bunlar da Cumaovası depo alanı ile mevcut istasyonların banliyö sistemine entegrasyonunu kapsayan işlerin ihaleleridir. Toplam 340 milyon dolar maliyetli bu dev projede, adım adım mutlu sona doğru ilerliyoruz" dedi.

Yeniasır{nomultithumb}