Metro gaza basacak

Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınacak 130 milyon Euro’luk kredideki ''Hazine kefaleti sorunu'' 3.5 yıl sonra çözüldü. Yapımı Büyükşehir özkaynaklarıyla devam eden Aliağa-Menderes Metrosu bu parayla tamamlanacak

UTKU BOLULU İzmir Milliyet EGE – 11.10.2007{nomultithumb}


İzmir Büyükşehir Belediyesi, merhum Başkan Ahmet Piriştina döneminde Avrupa Yatırım Bankası’yla (AYB) anlaştı. Aliağa-Menderes Metrosu’na 130 milyon Euro (yaklaşık 216 milyon YTL) kredi alınması için el sıkışıldı. Ancak Hazine kefalet vermeyince bu kaynak değerlendirilemedi. Belediye bir yandan TCDD’yle birlikte ulaşımı rahatlatacak bu kritik projeye başladı, bir yandan da sorunu çözmeye çalıştı.
Yaklaşık 3.5 yıldır verilen mücadelede nihayet mutlu sona gelindi. Hazine Müşteşarlığı, Büyükşehir ve AYB yetkilileri Ankara’da imza attı. Başkan Aziz Kocaoğlu, özkaynaklarıyla yürüttükleri metro çalışmasının bu krediyle tamamlanacağını söyledi. Kocaoğlu, ''İzmir için çok hayırlı imza atıldı. Bu anlaşmayla elimiz büyük ölçüde rahatladı, diğer projelerimizin de önü açıldı'' dedi.

16 yıl geri ödemeli
Dört yılı ödemesiz olan kredi 16 senede libor+sıfır faizle geri ödenecek. Ayrıca vagon alımı için de Vakıfbank’tan 120 milyon Euro’luk kredi alınacak.