Mersin Limanı’nın satışına protestolar sürüyor


Mersin Limanı’nın özelleştirilerek PSA-Akfen ortaklığına devredilmesi KESK’e bağlı sendikalar tarafından liman önünde protesto edildi
Mersin Limanı’nın özelleştirilerek devredilmesi protestoyla karşılandı. TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait Mersin Limanı’nın 36 yıllık işletme hakkı 775 milyon dolarlık teklifle PSA-Akfen ortak girişim grubuna verilmiş, devir sözleşmesinin ise 11 Mayıs’ta imzalanacağı bildirilmişti.
Devir sözleşmesinin imzalanacağı gün Liman İşletme Müdürlüğü önünde toplanan KESK’e bağlı sendikaların üyeleri özelleştirme adı altında yürütülen talana son verilmesini istediler.
Sendikalar adına ortak açıklamayı okuyan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yunus Akıl, özelleştirmenin enerji, maden ve iletişim sektöründen sonra ulaştırma sektörüne geldiğini belirtti.
Yangından mal kaçırır gibi
Bu sektörde ağırlığı teşkil eden hava meydanları, demiryolları, otoyollar, köprüler ve limanların hedef alındığını söyleyen Akıl, bir yandan demiryollarının taşınmaz mallarının hukuksuz satışının yapıldığını diğer yandan da limanların değerlerinin altında uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini ifade etti.
Akıl, “Ülkemizin en büyük limanlarından olan Mersin Limanı ile ilgili yargı süreci devam ederken ve kamuoyu seçimlere kilitlenmişken yangından mal kaçırırcasına devir işlemlerine başlanmıştır” diye konuştu.
“Bu özelleştirme neoliberal politikaların daha rahat uygulanması için yapılmıştır” diyen Akıl, yapılan özelleştirme ile kapitülasyonların tekrar hayat geçirildiğini ve dünyanın liman işletme devi olan tekellerin memnun edildiğini söyledi.
Güvenlik sorunu
Özelleştirme ile sınır işlevi gören limanlarda güvenlik zafiyeti oluşacağına dikkat çeken Akıl, “Limanların neoliberal politikalar doğrultusunda uluslararası sermaye gruplarına devredilmesi durdurulmalı, ülkemiz ihtiyaçları ve dünyadaki teknolojik gelişmeler doğrultusunda limanlar gerekli teknoloji ile donatılarak demiryolu ve limanlar bir bütünlük içerisinde kamusal hizmet vermelidir” diye konuştu.
Açıklamaya destek veren ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ise Başbakan’ın kamu kurumlarını anasının babasının malı gibi sattığını belirterek, özelleştirilen kurumların bir gün tekrar kamusallaştırılacağını söyledi. (Mersin\EVRENSEL)

12.05.2007