Merkezde otobüs sayısı azalacak

 20 Haziran’da kapanacak İnönü Caddesi ve Gazi Bulvarı’nın bir şeridi nedeniyle kilitlenen trafiğe nefes aldırılacak. 68 otobüs hattı, Gümrük bölgesinden çekildi

Aliağa-Menderes banliyo hattı ve Üçyol-Metrosu tamamlandığında trafiği rahatlatmak için kent içine giren otobüs sayısını azaltmayı hedefleyen Büyükşehir, kapatılacak yollar nedeniyle Konak yönünde yoğunlaşacak trafiğin azaltılması için alınan önlemlerle birlikte, Bayraklı, Bornova, Buca’da da otobüs hatlarında ve güzergahlarda değişiklikler yaptı. Yeni düzenlemeler, 21 Haziran’dan itibaren geçerli olacak.
Menderes ve Karabağlar istikametinden gelip 06.00-09.00 saatleri arasında İkiçeşmelik-Montro-Vasıf Çınar Bulvarı-Cumhuriyet Bulvarı-Konak güzargahını kullanan 15, 22, 27, 124, 151, 156, 224, 287 ve 408 numaralı otobüsler, Varyant’ı kullanarak Konak Bahri Baba Parkı’nda son durak yapacak. Bayramyeri’nden İkiçeşmelik Caddesi talebi, diğer saatlerde olduğu gibi aktarmayla karşılanacak. Sadece bu düzenlemeyle 40 araç Gümrük bölgesinden çekilecek. 

Bu hatlara ve saatlere dikkat
Aydın Mahallesi ve Kadifekale’den gelip 06.00-09.00 saatleri arasında Konak-Cumhuriyet Bulvarı-Montrö-İkiçeşmelik ve 09.00-20.00 saatleri arası Konak-Fevzipaşa-İkiçeşmelik güzergahını kullanan bazı hatlar, Varyant’ı kullanarak Konak Bahribaba Parkı’nda son durak yapacak. 06.00-09.00 saatleri arası, Varyant-Cumhuriyet Bulvarı-Şehir Nevres Bulvarı-Montrö ve İkiçeşmelik; 09.00- 24.00 saatleri arasında ise Varyant-Fevzipaşa-İkiçeşmelik güzergahını kullanan 29, 30, 33 hatlarıyla; 06.00-20.00 saatleri arası Varyant-Cumhuriyet Bulvarı-Montrö-İkiçeşmelik güzergahını kullanan 92 hattı yolcularının, İkiçeşmelik ve Fevzipaşa caddelerindeki talepleri aktarmayla karşılanacak. Bu düzenlemeyle de 16 araç Gümrük bölgesinden çekilecek.
Evka-7 ve Halilrıfatpaşa bölgesinden gelip 06.00-24.00 saatleri arasında Konak-Fevzipaşa-Basmane-Gazi Bulvarı-Konak güzergahını kullanan 21 ve 91 hatları gidiş ve dönüşte Varyant’ı kullanacak,  Konak Bahribaba Parkı’nda son durak yapacak. Fevzipaşa Bulvarı-Basmane-Gazi Bulvarı talebi yine aktarmayla karşılanacak. Böylece de toplam 12 araç Gümrük bölgesinden çekilmiş olacak.

GÜZERGAHLARDA DÜZENLEMELER
KARŞIYAKA Tek hat içinde farklı güzergah kullanımının düzenlenmesi yoluna gidildi. Bayraklı veya Altınyol güzergahını kullanmasına rağmen, güzergah dışına çıkarak farklı yerleşim bölgelerine uğrayan otobüslerin ana güzergahları dışına çıkmalarına son verilecek.
BORNOVA Ege Üniversitesi istikametinden gelip Bornova merkez (Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak caddeleri) güzergahından Bornova Metro’ya gelen 9 hat, artık Bornova Merkez’e girmeyecek. Gidiş ve dönüşte Gençlik Caddesi’ni kullanacak.
BUCA Buca bölgesi otobüslerinde yapılacak yeni düzenlemeyle Tınaztepe hattındaki otobüsler
Buca-Koop’a uğramayacak. Buna karşılık yeni oluşturulacak 476 No’lu hatla bu bölgedeki vatandaşların aktarma sisteminden yararlanması sağlanacak. ÜNİVERSİTELER 525 numaralı Ege Üniversitesi-Bornova Metro ve 412 numaralı Dokuz Eylül Üniversitesi Kampusü içindeki ücretsiz taşımacılığın ikinci biniş olarak değerlendirilmesi için akıllı kartlarla biniş yapılması uygulaması da başlatılacak.

Kaynak: Milliyet Ege – 17.06.2010 {nomultithumb}