Menemen’e 20 dekarlık hatıra ormanı

İzmir İl Genel Meclisinin, İzmir'in Menemen ilçesine bağlı Yahşelli köyünde hazineye ait 20 dekar alanda ağaçlandırma yapacağı, bu amaçla 68 bin YTL'lik ödenek ayrıldığı bildirildi. İzmir İl Genel Meclisi, çıplak arazilerin yeşillendirilmesi amacıyla Manisa-Menemen kara yolu üzerinde bulunan Yahşelli köyü ile Sakaltepe – Eskiköy ve Işıklar mevkisindeki bölgeyi orman oluşturma sahası olarak seçti.
Menemen Yahşelli Köy Muhtarı Erdinç Barka'nın hazırladığı proje ve bu doğrultuda yaptığı başvuruyu dikkate alan İzmir İl Genel Meclisi üyeleri, hatıra ormanı oluşturulacak sahanın belirlenmesinin ardından fidan dikme töreni düzenledi.
Törene, İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü, İl Genel Meclisi Çevre ve Orman Komisyonu Başkanı Serdar Değirmenci, Çevre Komisyonu üyesi İsmet Datar ve İl Genel Meclisinin bazı üyeleri ile Çevre ve Orman İl Müdürü Yrd. Doç. Dr. Osman Tatar katıldı. Törende, Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı ve Belediye Başkanı Tahir Şahin de hazır bulundu.
İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Berksü, Yahşelli Muhtarı Barka'nın sunduğu projeyi ve başvuruyu değerlendirdiklerini ve hemen çalışmaları başlattıklarını, 20 dekar alana fıstık, karaselvi, fıstık çamı ve badem fidanları dikileceğini, bunun için 68 bin YTL'lik ödenek ayrıldığını bildirdi.
Berksü, "Söz konusu çalışmayla köylere gelir getirmeyi hedefliyoruz. İzmir ve ilçelerinde çıplak arazi kalmayıncaya kadar bize bu konuda projeler getirilmesini istiyoruz" dedi. Menemen'deki Riders motor grubunun da 20 sürücüyle çalışmalara destek verdiği bildirildi.

Haber Ekspres 12.03.2007