Mega Müze’de yer tartışmasına son

Bakan Günay, Agora’yla Kadifekale arasına yapılacağını açıkladı. Günay, “Büyükşehir Belediyesi’yle mutabık kaldık. Çalışmalar hızlanacak” dedi.

UTKU BOLULU İzmir DHA

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir’de bir dizi temasta bulundu. Günay, restore edilen İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi’ni gezdi.
Günay, 9 Eylül’de hizmete açılacağını söyledi. İzmir’e yakışan bir bina ortaya çıktığını dile getiren Bakan, “İzmir’de kültür-sanat mekanlarının gelişmesi ve daha çağdaş yerler yaratmak için çalışıyoruz” dedi.
Ertuğrul Günay, Mega Müze olarak adlandırılan Ege Medeniyetler Müzesi’nin yerini de kesinleştirdi. Günay, daha önce açıkladığı gibi Agora’yla Kadifekale arasını adres gösterdi ve şu bilgileri verdi:

Sıkı pazarlık ettiler
“Büyükşehir Belediyesi’yle mutabık kaldık. Bu alana müze yapmak için çalışmaları hızlandıracağız. Belediyenin kentsel dönüşümle ilgili uygulamaları tamamladıktan sonra araziyi bize teslim etmesiyle işe başlanacak. İzmir bu müzeye ihtiyaç duyuyor.”

Bu arada Bakan Günay’la Başkan Aziz Kocaoğlu arasında yer pazarlığı yaşandı. Günay, İzmir Devlet ve Opera’nın provalarla oyunlarda kullandığı, bir ay içinde boşaltılması gereken Konak’taki Tekel binasının yerine Ahmet Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi’nin tahsisini istedi. Kocaoğlu ise olumsuz yanıt verdi, TEDAŞ’a ait eski Elektrik Fabrikası’yla Şaraphane’de eğitim kampusünün yer aldığı Sümerbank arazisini önerdi. Günay, Devlet Tiyatroları için de Kültürpark’taki İsmet İnönü Kültür Merkezi’ni talep etti. Kocaoğlu, burayı da vermesinin mümkün olmadığını belirtti, “Yerine Adnan Saygun Kültür Merkezi niteliğinde yeni salon yapacağız. Bakanlık, Bornova’daki kültür merkezini bitirsin, Devlet Tiyatroları’na versin. Kültürpark’ı niye vereyim?” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet Ege – 16.05.2010 {nomultithumb}