Mecliste ”yeşil alan” gerginliği

İZMİR milliyet ege 04.07.2007{nomultithumb}

İzmir’in Mersinli Mahallesi’nde eskiden Tarım Bakanlığı’na bağlı Süs Bitkileri Araştırma Enstitüsü’nün yer aldığı alan Konak Belediye Meclisi’nde tartışma yarattı. Parselin yarısına Bölge İdare Mahkemesi binası yapılmasına olanak sağlayan imar plan değişikliğine AKP’liler karşı çıktı. Ağaçların ve süs bitkilerinin kesileceği öne sürüldü. AKP’li üye Rıza Evcim, ''Yeşil katliamı yapmayalım'' dedi. Aynı partiden Murat Akdemir de taban alanı kullanımını sınırlayarak, yüksek kat çıkılmasına onay verilmesini, böylece yeşilin korunmasını önerdi. Akdemir, yüksek yoğunluğun emsal olacağını, bölgenin betonlaşacağını iddia etti.

Mahkemeye taşıyacaklar
CHP’liler ise söz konusu parselin yeşil alan olmadığını savundu. Başkan Muzaffer Tunçağ, Adalet Bakanlığı’nın ihaleye çıkacak olmasından dolayı planı hızlı onaylamaları gerektiğini belirtti. İtirazların Büyükşehir Meclisi’ndeki onay aşamasındayken dile getirilmesini istedi. AKP’lilerin red oylarına karşın plan değişikliği meclisten geçti.
Bu arada meslek odaları da tepki gösterdi. Peysaj Mühendisleri Odası Şubesi Başkanı Erhan Vecdi Küçükerbaş, bitki ve ağaç çeşidi saptaması için harekete geçtiklerini açıkladı. Küçükerbaş, ''İzmir zaten yeşil alan sıkıntısı çekiyor, olanlar korunmalı. Burası için en en uygun çözüm, kent parkına dönüştürülmesidir'' diye konuştu.
Şehir Plancıları Odası Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, inşaatın durdurulması için yargıya gideceklerini ifade etti.