Meclis “Karşıyaka” dedi

{nomultithumb}İzmir’de yıllardır süren Karşıyaka-Çiğli sınır tartışmasında İzmir İl Genel Meclisi önemli bir adım attı. Meclis, dün gerçekleştirilen meclis toplantısında aldığı kararla iki belediyenin de sınırlarında yer almasını istediği Yalı Mahallesi’nin Karşıyaka’da kalmasını içeren komisyon raporu AKP’lilerin ret oyuna karşın kabul edildi.

İzmir İl Genel Meclisi’nde 6 yıldır çözümü için üzerinde görüşmeler süren Karşıyaka-Çiğli sınır tartışmasında nihayet karar çıktı. İzmir İl Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, sınır konusunun 6 yıldır meclis gündeminde yer aldığını belirterek, “Bunu uzatmanın anlamı yok. Mahkemeler devam ediyor. Bu alınan karar hiçbir belediyenin yararına değildir. Burada kurnaz siyaset yapmıyoruz. İl Koordinasyon Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda komisyon rapor hazırladı” diye konuştu. AKP’li Meclis Üyesi İlhan Kaya, komisyon raporunun CHP’li Karşıyaka Belediyesi’nin “lehine” olduğunu belirterek, “İncelemenin tekrar yapılıp iki ilçenin menfaatlerine göre karar alınabilir” dedi. Tartışmaların ardından İmar ve Bayındırlık ve Hukuk komisyonlarının hazırladığı sınır belirleme raporu oyçokluğuyla kabul edildi. Rapora göre, Yalı Mahallesi, Karşıyaka Belediyesi sınırlarında kaldı.

1 Yılı değerlendirdi

 

Bu arada sınır tartışmasının öncesinde İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, 1 yıllık çalışmalarını değerlendirdi. İzmir’in 30 ilçesi ve 597 köyüne önemli hizmetler götürdüklerini söyleyen Değirmenci, 13 Nisan 2009’da ilk toplantıyı yaparak göreve başladıklarını belirterek, “Bugüne kadar yaptığımız 62 toplantıda aldığımız 526 kararın büyük çoğunluğunun oybirliği ile kabul edilmesi İzmir için gösterdiğimiz ortak çabanın göstergesidir” dedi. Değirmenci, İzmir’in 15 köyünde atık su arıtma tesislerinin elektrik borçlarını  ödeyerek çalışmasını sağladıklarını belirterek, “5 ilçeye 175 itfaiye alarak yangınla mücadeleye destek verdik. Atıl durumda bulunan Konak Yaprak Tütün İşletme Binası’nın, İzmir İl Özel İdaresi Binası olarak düzenlenmesi için karar aldık. Türkiye’de ilk defa köylerin çöplerinin toplanması için 597 köye 2 bin 521 konteynır, 22 kamyon, 13 vidanjör almak için bütçemizden 4 milyar lira ödenek ayırdık” diye konuştu.

Kaynak: Yenigün – 13.05.2010