Mavişehir’in kurtuluşu plan değişikliğiyle olur

Mavişehir her yağmurda sular altında kalıyor. Mahalleli, soruna çözüm bulunmasını istiyor. Başkan Cevat Durak, ''Sorun, özel mülkiyete ait alanların kamuya terkiyle çözülebilir'' diyor

İZMİR Milliyet EGE – 26.10.2007{nomultithumb}

İzmir’in en prestijli semtlerinden birisi olan Mavişehir’in sular altında kalmaktan kurtulabilmesi için Toplu Konut İdaresi’ne ait alanların kamuya terk edilmesiyle gerektiği belirtildi.
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak yapıldığı döneme göre yer yer oturma ve çökmeler nedeniyle seviyesi düşen zeminin yükseltilmesi, tahliye kanallarının açılması gerektiğini ifade etti.
Başkan Durak şunları söyledi:

Biz gerekeni yapıyoruz
''Bunun için de kamuya terk edilmesi gereken alanların bir an önce terki yapılmalı. Planlarda kamusal alan olarak belirlenen yerlerin büyük bir kısmı Emlak Gayrimenkul Ortaklığı ve Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) tapulu yerleri. Yerleşim alanları da imar parselleri içerisinde kalmaktadır. Emlak Kredi Bankası’nın daha önceden yapmış olduğu protokol gereği yollar ve altyapı TOKİ’ye ait. Bunu vatandaşımız bilmiyor. Belediyeden kaynaklandığını sanıyor. Burada Mavişehir planları TOKİ tarafından onaylanıp, yol ve yeşil alanlar kamu alanı olarak dönüştürülürse belediye olarak daha kalıcı çözümler yapabiliriz. Şu anda yalnızca yetkilerimiz el verdiği oranda müdahalede bulunabiliyoruz. Ancak burada asıl yapılması gereken yolun kaldırılıp, ızgara hatlarının yenilenip, denize doğru akıtılması ve denize set yapılması…''
Mavişehir 2. Etap Konutları Yöneticisi Kahraman Turumtay, her yağmurda, bir facia yaşanacak diye korktuklarını söyledi. Turumtay, ''Çocuklarımızı yağmur yağdığı günlerde tek başına okula gönderemiyoruz. İZSU ve Büyükşehir Belediyesi ile sürekli yazışıyoruz. 2005’te 219 sayfalık dilekçe verdik. 2004’e kadar burada su baskını yaşanmıyordu. Karşıyaka Belediyesi, plaj düzenlemesi yaptıktan sonra bu sorunlar arttı. Doğalgaz çalışmaları sırasında da kanallar hasara uğradı'' dedi.
Mavişehirliler olarak belediyeye vergi ödediklerini söyleyen Turumtay, ''Belediye TOKİ ile aralarındaki sorunu bir an önce çözsün. Bu onların işi'' diye konuştu.