Mavişehir planı yargıya gidiyor

185 bin metrekare ek konut alanı getirdiği için tartışmalara neden olan yeni Mavişehir imar planı, bölge sakinleri tarafından mahkemeye taşınacak.
2003 yılında Şebnem Tabak'ın Karşıyaka Belediye Başkanlığı döneminde hazırlanan planın Mavişehir'deki imar konusuna son noktayı koyduğunu belirten Mavişehir sakinleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan da destek bekliyor.
Mavişehir sakinleri adına 2. Etap Yönetim Kurulu'ndan Kahraman Turumtay, Birol Meraklı ve Bülent Dağdeviren, planın uygulama aşamasına gelmesi halinde yargıya gideceklerini söyledi.
Turumtay, "2003 planının Mavişehir için en uygun plan olduğunu düşünüyoruz. Çünkü şu anda bile Mavişehir'e bir cumartesi günü ulaşmak mümkün değil. Tüm yollar tıkalı. Otopark yok. Her yerin kaldırabileceği belli bir nüfus vardır. Bunun üzerine çıkarsanız o bölge yaşanmaz hale gelir. Yargı 2003 yılı planındaki değişiklik önerisini daha önce reddetti. Yasal olarak kesinleşmiş bir planla oynamanın doğru olmadığını herkes bilmeli" dedi.

Mavişehirliler rahatsız
Bugün 30 bine yakın Mavişehir sakininin isyanına neden olan gelişmeler, Emlak Bankası'nın talebiyle hazırlanan ve 1991 yılında onaylanan Nazım İmar Planı'na dayanıyor. Bu plan Emlak Bankası'nın yaptığı konutlar için çıkarıldı ve yeşil alan, otopark sıkıntısına çözüm getirmediği için uzun süre eleştirildi. Bu plan üzerinde revizyonlar yapılsa da Mavişehir'deki en köklü değişiklik, 2003 yılında Ahmet Piriştina'nın İzmir Büyükşehir, Şebnem Tabak'ın da Karşıyaka Belediye Başkanı olduğu dönemde yapıldı. Bu değişikliğe göre bölgede otopark alanı 32 bin 875 metrekareye çıkarılırken, daha önceki planda bulunmamasına karşın imar planına 12 bin 260 metrekare yeşil alan eklendi.
Aynı planda konut alanlarının miktarı 162 bin 705, inşaat alanı da 220 bin 189 metrekare olarak düzenlendi. Bu plan değişikliği Mavişehir sakinleri tarafından olumlu bulundu. Ancak o dönemde Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı bu plana itiraz etti. Bu itiraz İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından planın "Şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamunun yararına" olduğu gerekçesiyle reddedildi.
Ancak daha sonra TOKİ'ye bağlanan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Mavişehir'le ilgili planlar yapmaya devam etti. TOKİ, İzmir Valiliği'ne başvurarak yüzde 60'ı yapılaşmış olmasına karşın Mavişehir'in "Toplu Konut Alanı" olarak ilan edilmesini istedi. Valiliğin "olur" dediği bu istek, TOKİ tarafından 1/5000'lik ve 1/1000'lik planlar hazırlanarak Karşıyaka ve Büyükşehir Belediye Başkanlıkları'na gönderildi. TOKİ'nin hazırladığı 1/5000'lik plan 18 Ağustos 2006'da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde kabul edildi ve 19 Ekim'de askıya çıkarıldı. 1/1000'lik plan ise Karşıyaka Belediyesi tarafından kabul edilip askıya çıkarıldı. Bu planlar ise, 2003 planının yeşil alan ve otopark olarak belirlediği alanların miktarını ciddi biçimde azaltırken konut alanları ve inşaat alanlarının, günübirlik tesis alanlarının oranını ciddi biçimde artırdı.

Yasal açıdan kesinleşti
TOKİ'nin talebi Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak tarafından da olumlu karşılanırken, semt sakinleri plana karşı bayrak açtı.

Yeni Asır – 18.12.2006