Mavişehir meclisi!

 

Bugünkü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Mavişehir’deki betonlaşma üzerine tam 55 maddelik gündem bulunuyor
<FATİH YAPAR>
Yenigün Gazetesi’nin etkili yayınlarıyla gündeme getirdiği Mavişehir’deki betonlaşma konusu TOKİ ve Karşıyaka Belediye Meclisi’nden sonra Büyükşehir Belediyesi’nin de birinci gündem maddesi oldu. Bugün yapılacak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Mavişehir’deki betonlaşma üzerine tam 55 maddelik gündem bulunuyor. Mavişehirliler, TOKİ’nin ‘yoğunluğu azaltma’ planının Büyükşehir’de karara bağlanması bekleniyor.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin Ahmet Piriştina döneminde hazırlanan İmar Planları’nı değiştirip yoğunluğu arttırması üzerine başlayan itirazlarda Yenigün Gazetesi de konuya Mavişehirliler lehine sahip çıktı. Yüzlerce itiraz ve dava dilekçesinin ardından önce TOKİ bu konuda geri adım attı ve Mavişehirlilerin itirazları doğrultusunda hazırladığı İmar planında revizyon kararı aldı.
Bu kararını Büyükşehir Belediyesi’ne gönderen TOKİ, yoğunluk artışını önemli ölçüde düşüren bir plan hazırlanmasını isterken Karşıyaka Belediyesi tarafından yapılan Kültür Merkezi kılıflı yoğunluk artışı da gündeme alındı. Bu gün yapılacak olan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısıda İzmir’in en prestijli bölgelerinden Mavişehir’de betonlaşma yolunu açan ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de geçen plan TOKİ’nin talebi üzerine yeniden görüşülecek.
Karşıyaka’nın en prestijli bölgesi Mavişehir’de yoğunluğu yüzde 30 ila 50 arasında arttıran TOKİ planı üzerine harekete geçen çok sayıda Mavişehirli ve Sivil Toplum Örgütü’nün plan üzerinde yaptığı eleştiriler bu gün Büyükşehir Meclisi’nde tek tek görüşülecek. Bu gün ayrıca Karşıyaka Belediyesi’nin yapı yoğunluğunu arttırarak Büyükşehir Meclisi’nden geçirmeyi başardığı ancak Valilik tarafından engellenen Çok Amaçlı Kültür Merkezi projesi de yeniden karara bağlanacak. Valiliğin yoğunluk fazla eleştirisini dikkate alması beklenen Büyükşehir Meclisi’nin Karşıyaka Belediyesi’nin talebini reddetmesi ya da konuyu komisyonlara göndermesi bekleniyor. Karşıyaka Belediyesi Kültür Merkezi projesine son dakikada iliştirdiği ‘Alışveriş, Otel ve Ticaret Merkezi’ ibaresinin de kaldırılması bekleniyor.
Mavişehirliler TOKİ’nin planı geri almasından son derece memnun olduklarını Karşıyaka Belediyesi’nin son toplantısında bu karar üzerine aldığı ‘Tavsiye’ kararlarının benzerinin Büyükşehir Meclisi’nde de karara bağlanmasını beklediklerini söyledi. Karara itiraz eden yüzlerce Mavişehirli İzmir’in en önemli bölgelerinden biri olan siteler arasında yoğunluğun düşürülmesini, yeşil alan ve sosyal donatı alanlarının yanısıra imara açılmayan denize sıfır noktalarda TOKİ’nin öngördüğü gibi yoğunluğu düşük yapılar ya da dubleks villalarla sorunun çözülebileceğini söylüyor.
Bu gün yapılacak toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs 2005’te üye olduğu Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nden de ayrılması konusu görüşülecek. Jeotermal A.Ş’si bulunan belediyenin 2 yıldır söz konusu birliğe olan aidat borçlarını yatırmadığı ve birlik tarafından da çıkarılma aşamasına geldiği öğrenilirken Kocaoğlu’nun birlikten çıkma kararı aldığı belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi söz konusu birlikte 14 üye ile temsil ediliyordu.
Yenigün – 12.02.2007