Mavişehir, gölşehir olmaktan kurtulacak

Yağmur suyu şebekesi deniz seviyesinin altında kaldığı için su baskınları yaşayan Mavişehir’in sorununa çözüm bulundu. İZSU, bölgeye yeni kanal döşeyecek

İZMİR Milliyet EGE- 05.11.2007{nomultithumb}

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU Genel Müdürlüğü Mavişehir için ''kurtuluş projesi'' hazırladı. Buna göre, bölgede irili ufaklı 3210 metre uzunluğunda kanal yapılacak. Biriken suyun bir kısmı kanallarla tahliye edilecek. Geri kalan kısmı ise bir depoda toplandıktan sonra pompa ile boşaltılacak. Çalışmalar, en geç 4 ay sonra tamamlanmış olacak.
Süleyman Demirel Lisesi’nde bir araya gelen Mavişehir sakinlerine ''sürpriz'' bir ziyaret yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, sorunu çözecek projenin birkaç gün içinde ihale aşamasına getirileceğini müjdeledi.

10 yıllık hatanın sonucu
Kocaoğlu, Mavişehir sakinlerine şunları söyledi:
''Yapacağız, edeceğiz diyerek vaatlerde bulunmayı sevmediğim için proje tamamlanana kadar sessiz kalmayı tercih ettim. Bugün sevindirici haberi vermek üzere buradayım. Sorun 1997 yılına kadar uzanıyor. Binalar yapılırken, İZSU bu projelerde deniz seviyesini de dikkate alarak, binaların kodunu +1,70 metre olarak belirliyor. Bu kod seviyesinin altındaki binaların projesinin tasdik edilmeyeceğini söylüyor. Ancak, binalar bittikten sonra, belirlenen kod seviyesi uygulanmadığı gibi, bu projeler İZSU’ya da gelmiyor. Dolayısıyla İZSU bu binaların kanal bağlantılarını yapmıyor. Dönemin Karşıyaka Belediyesi, bu konutlara kanal bağlantısı evrakı olmadan oturma izni veriyor. Bugün yaşadığımız sorun 1997’ye kadar uzanan bu yanlıştan kaynaklanıyor. Eğer o dönemde İZSU’nun isteğine uygun hareket edilseydi, bu sorunla da karşılaşmamış olacaktık.'' Kocaoğlu, projede harcanacak 2-3 milyon YTL arasındaki maliyetin hangi kurum tarafından karşılanacağı konusunda ise şu bilgiyi verdi:
''İşler İZSU tarafından yapılacak, maliyetini ise TOKİ karşılayacak. Resmi yazışmaları tamamladıktan sonra, hafta içinde ihale prosedürünü başlatacağız. Maliyeti ise işler tamamlandıktan sonra kurumlar arasında mahsuplaşacağız.''