İmara aykırı diye 15 işyeri mühürlendi

{nomultithumb}Haber Ekspres – 02.10.2007

Marmaris'te, yasadışı yapılaşmayı engellemek için çalışmalar yapan Belediye, imar yasasına aykırı olduğunu tesbit ettikleri 15 işyerini mühürledi. İşyeri sahipleri, uygulamaya itiraz edeceklerini söyledi.

MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde 15 iş yeri, imar yasasına aykırı yapıldığı gerekçesiyle zabıta ekiplerince mühürlendi.
Marmaris Belediyesi zabıta ekipleri, polis ekipleri eşliğinde aralarında özel bir bankanın şubesinin de bulunduğu 15 iş yerini, imar yasasına aykırı oldukları gerekçesiyle mühürledi.
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, dün özel bir bankanın Uzunyalı şubesi ile bir kuyumculuk şirketine ait iş yeri ve Kaya Sitesi'nde bulunan çeşitli iş yerlerinin İmar Yasası'na aykırı yapılaşma nedeniyle mühürlendiğini bildirdi.
Açıklamada, bu iş yerlerinde mühürleme işlemi uygulanması sırasında mevzuatın eksiksiz olarak yerine getirildiğini ve herhangi bir sıkıntı çıkmaması konusunda özellikle titizlik gösterildiğini belirten Acar, şunları kaydetti:
"Ancak gün içerisinde Kaya Sitesi içerisinde yer alan işletmelerin ihlalde bulunarak mühürlü iş yerlerine müşteri kabul etmeye devam ettikleri ve basın mensuplarına sanki içerideki müşteriler mağdur edilmiş şeklinde bilgi verdikleri öğrenilmiştir. Bu tür yanıltıcı durumlar karşısında özellikle basın mensuplarımızın yanıltılmasına tepkimizi bildirmek isteriz."
Marmaris Belediyesi sınırları içerisinde 2004 yılından bu yana yoğun olarak sürdürülen yasa dışı yapılaşmayla mücadele ile tüm işletmelerin yasalara uygun hareket etmesini sağlamayı amaçladıklarını bildiren Acar, "İmar Yasası'na aykırı gelişen iş yerlerimizden beklentimiz, daha önce onaylanmış olan mimari projelerine uygun hale dönmeleri veya değişiklikleri gösteren yeni projelerini yasal çerçeve kapsamında onaylatmak için başvuru yapmalarıdır" dedi.
Mühürlenen iş yerlerinin sahipleri ve işletmecileri ise karara tepki göstererek, "Kullanım iznimiz ve tapumuz var. Yapılan uygulamaya itiraz ederek yasal haklarımızı isteyeceğiz" diye konuştular.