İmar değişikliği Başkan’ı yaktı

Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA) 

KUŞADASI’na bağlı Davutlar Beldesi’nin DP’li Belediye Başkanı Tuncay Uysal, meclis üyeleri Mustafa Yakıt, Ahmet Yavuz, Serkan Benli, Cevdet Kılınçlı ve şehir plancısı Bülent Coşkun hakkında yargılama izni çıktı. Dosya savcılığa gönderildi.
Geçen aralık ayında 700 bin liralık rüşvet imasıyla gündeme gelen imar değişikliği büyük tartışmalar yaratmıştı. Başkan Uysal’ın listesinden seçilen DP’li Melek Çengel ile CHP’li üyeler, Aydın eski belediye başkanlarından Hüseyin Aksu’nun arazisine yasalara, imar mevzuatına ve imar planlarına aykırı şekilde imar verildiğini savunup karşı çıkmış, arazinin imarı Başkan Uysal ile dört DP’li meclis üyesinin oylarıyla geçmişti.
Müfettişler inceleme yaptı
Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı’na başvuran Melek Çengel, Aksu’ya ait 50 pafta 1732 No’lu parsel için yapılan değişikliklerin, kişiye rant sağlamak amacıyla yapıldığını, birçok hata içerdiğini, doğanın katliamına neden olduğunu savundu. Bakanlık talimatıyla Aydın Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nce görevlendirilen müfettişler belediyede iki ayrı inceleme başlattı. Yapılan inceleme sonunda hazırlanan rapor Kuşadası Kaymakamlığı’na iletildi. Kaymakam da kararın altında imzası olanlar için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Uysal, karara itiraz ettiklerini açıkladı.

Kaynak: Hürriyet Ege – 08.04.2010