Manisa ve Uşak, diken üstünde

HER AN BİR PATLAMA VE SALGIN HASTALIK TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYALAR

Ege Bölgesi, ömrünü tamamlayarak, her an patlamaya hazır bomba haline gelen İzmir Harmandalıdaki çöplüğün benzerleri ile dolu

Uşak'ta 50 yıldır çöp depqolanan alan kentin merkezine iyice yaklaştı. Manisa atıklar için yeni yer bulamazsa, bir felakat yaşayabilir

Çöplük kente ulaştı

Şehrin girişindeki Kemalöz, Karaağaç ve Dikilitaş mahallerinde yaşayanlar, duman ve kokudan rahat edemiyor

SERKAN KARAYOL (UŞAK)

Uşak'ın Karaağaç mevkiinde 50 yıldır depolanan çöpler, kent merkezine 3 kilometreye kadar birikti. 100 dönümlük alan üzerine kurulan vahşi çöp depolama alanına günlük 200 ton evsel ve endüstriyel atık depolanıyor. Özellikle sanayi atıkları olan elyaf ve iplik kırıntılarının da depolandığı bu yerde her an yangın çıkma tehlikesi ve metan gazı patlama tehlikesi yaşanıyor.
Çöp depolama alanına yakın olan Kemalöz, Karaağaç ve Dikilitaş mahallerinde yaşayanlar, yaz aylarında koku ve çıkan yangınlarda duman kokusu nedeni ile rahatsız olmaya başladı.
Uşak'taki sorunun çözümü için Uşak Belediyesi'nin önderliğinde Uşak İli Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Belediyeler Birliği'nin kurulduğunu söylen Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, "Birliğin amacı çöp depolama konusunda ortak hareket etmek ve çevreye verilen zararın ortadan kaldırılması için çalışma yapmaktır. İlk icraat olarak Ovademirler Köyü yakınlarında 30 hektar alanda düzenli katı atık depolama ve ayıklama tesis kurulması kararlaştırılmıştı. Fakat yargı kararı nedeniyle yapamadık" dedi.
Belirlenen alanın İl Mahalli Çevre Kurulu'nda onaylandığını, Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu ve uygulama projesinin hazırlanmasına yönelik teknik şartnamelerin bitirildiğini ve ihaleye hazır hale gelindiğini kaydeden Başkan Apaydın, olayın daha sonra mahkemelik olduğunu belirterek şunları söyledi:
"24 belde ve 5 ilçe bu çöp depolama alanını kullanacaktı. İnşa edilmesi planlanan tesisimize çöp konteynerleri ile gelen katı atıklar, burada ünitelerimizden geçerek sırasıyla Ambalaj Atığı Ayrıştırma ve Geri Dönüşüm Tesisi, Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, Tıbbi Atık Sterilizasyon Ünitesi, Kantar Binası, Tekerlek Yıkama Ünitesi'ne uğrayacak. Böylelikle katı atıklar ayrışmış olacaktı. Ancak Ovademirler köyü halkı istemedi" dedi.

Belediye mahkemelik
Uşak Merkez Ovademirler köyüne yapılması planlanan çöp depolama tesisine köylüler karşı çıktı. Bilirkişi raporu Manisa Bölge İdare Mahkemesi tarafından onaylanınca Ovademirler köyüne yapılması planlanan düzenli çöp depolama tesisi çalışmaları durduruldu. Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın karara bir üst mahkemeye giderek itiraz ettiklerini ifade ederek, "Kuracağımız tesis Avrupa standartlarında olacak. Yaklaşık 3 yıldır çöp depolama alanı kurmak için yer arıyoruz" dedi.

BAŞKAN KAR, YENİ BİR YER ARIYOR
Develi Köyü'ne kurulacak tesise mahkeme izin vermedi

ALİ FİLİZKAN (MANİSA) Yeni Asır –  05.11.2007{nomultithumb} 

Ege Bölgesi'nde çöp sorununu çözemeyen Manisa'da da Turgutlu Yolu kenarındaki Şahindere-Kırtık mevkiinde bulunan Şiher Çöplüğü, 1965 yılından bu yana vahşi depolama yöntemi ile toplanan atıklar nedeniyle 'bomba'ya dönüştü.
70 dekar alanı kaplayan Manisa Şehir Çöplüğü'ne Çevre Bakanlığı tarafından 1993 yılında çıkarılan 'Katı Atıkların Kontrolü' yönetmeliğinden sonra saha düzenlemesi, tel örgü, giriş çıkış kontrolü, yolların tamamen yenilenmesi ile sağlık koruma bantları yapıldı. Çöplüğün metan gazı üretimini kısırlaştırmak için 19 adet sondaj kuruldu.

Komisyon kuruldu
Ancak çöplüğün şehir içinde kalması ve patlama tehlikesi yaratması nedeniyle katı atık bertaraf tesisi kurulması gündeme geldi. Üç yıl önce Çevre İl Müdürlüğü ile 16 kurum tarafından bir komisyon oluşturuldu. Yeni depolama alanı konusunda 3 yer ele alındı. Bunların ilki Turgutlu yolu üzerindeki eski bir taş ocağı oldu. Buranın zemininin sağlam olmaması gerekçesiyle gündem dışına alınması kararı verildi. Daha sonra ise Menemen yolu üzerindeki alanlar değerlendirildi. Ancak bu alanların da konut alanları olması bu alternatifi ortadan kaldırdı. Son olarak ise Develi köyü ele alındı ve Hazine'ye ait olan bu alanın zemin etüdü, ÇED raporu, jeoloji etütleri yapılarak belediyeye tahsisi istendi. Kararın uygun bulunmasının ardından resmi süreç başladı. Fakat, birkaç yıl öncesine kadar tütüncülük yapan, son yıllarda da ise domates, biber, salatalık, kornişon üretimi yapan köy halkı, verimle arazilerinin bitişiğinde bertaraf tesisi istemedi. Bir yandan eylemler yaparak tesisin kurulmasına karşı çıkarken, bir yandan da mahkemeye giderek uygulamayı durdurdu.

Büyük sorun
Manisa, Saruhanlı, Koldere, Mütevelli, Halitpaşa ve Alibeyli beldelerinin çöplerini bertaraf etmek için kurulan birlik yönetimi, Develi'de ısrarcı olup başka bir yernde çözüm üretmeye girmeyince Manisa'da çöp sorunu 2007 sonunda da kentin ilk sırada yer alan en büyük problemi haline geldi.

Günde 350 ton atık
– Manisa kent merkezinde günlük 350 ton çöp toplama yapıyor. Günlük 800 kilogram da tıbbi atık toplanıyor. – Tıbbi atıklar normal atıklardan ayrıştırılıyor.
– Belediye 8 yıldır pilleri ayrı topluyor. Kentin 300 değişik noktasına geri dönüşüm bidonları bulunuyor.