Manisa ve Torbalı’ya hızlı tren gidecek

Manisa ve Torbalı'ya hızlı tren gidecek

Demiryolları 3. Bölge Müdürü Eriş, Ulaştırma Bakanlığı'nın İzmir'deki projeyi daha geniş alana taşıyacağını açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'ni Manisa ve Torbalı'ya kadar uzatılacağını açıkladı.
Ulaştırma Bakanlığı'nın bu konuda önemli kararlar aldığına dikkat çeken Eriş, Menderes-Torbalı arasındaki hatla ilgili projenin çizim ihalesini tamamladıklarını, yapım ihalesini ise 208'de gerçekleştireceklerini bildirdi. Eriş ayrıca, Menemen-Manisa arasındaki hatın da gündemde olduğunu bildirdi.

200 bin YTL
Eriş, İzmir'deki banliyö projesini, öteden beri Torbalı ve Manisa'ya uzatmak gibi bir eğilim olduğunu vurguladı. Torbalı ile İzmir arasındaki projenin öncelik kazandığını ifade eden Eriş, projenin çizim ihalesini 200 bin YTL'ye yaptıklarını söyledi. İzmir-Torbalı arasındaki mesafenin 50 kilometre olduğunu bildiren Eriş, Menderes'ten itibaren Torbalı'ya özel bir çalışmayla hattın uzatılacağını dile getirdi. Eriş, şu bilgileri verdi:
"İzmir ile Torbalı arasında karayolu trafiği tıkanma noktasına geldi. Amacımız, İzmir'deki çift hatlı, sinyalli banliyö projesini Torbalı'ya kadar uzatmak. Şu anda projenin ne zaman tamamlanacağı hakkında bilgi vermem mümkün değil. Ancak yapım ihalesini 2008'de gerçekleştireceğiz. Proje, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yatırım programına alınacak."
Sabahattin Eriş, Ulaştırma Bakanlığı'nın İzmir'deki hızlı tren çalışmasını Manisa'ya da götüreceğini belirterek, Menemen ile Manisa arasındaki projenin 35 kilometrelik hattı kapsadığını sözlerine ekledi.
Manisa Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Sevinç de konuyla ilgili açıklamasında, İzmir-Aliağa raylı sisteminin Menemen İstasyonu'nda büyük bir trafo merkezinin olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Menemen-Manisa arasındaki bölümün, Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistem projesine entegre olması için çalışma başlattık. TCDD Bölge Müdürlüğü ve Manisa Belediyesi'nin koordineli bir çalışması sonunda hazırlanan projeyi, TCDD Genel Müdürlüğü'ne ilettik. TCDD Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili ön çalışma ve proje hazırladı. Bu projeye paralel olarak, İzmir-Manisa-Uşak-Afyon-Ankara hızlı tren projesi de devam ediyor. Dileğimiz, Manisa-Menemen-İzmir elektrifikasyonunun da bu proje içerisinde bir an önce bitirilmesidir. Proje tamamlanınca, Manisa'dan binen bir vatandaşımız, Adnan Menderes Havalimanı'na kadar gidebilecek. Yine İzmir'deki öğrencilerimiz, huzur içinde Manisa'da üniversitelerine gelebilecekler."

Yeni Asır / 07.12.2007