‘Manhattan’ savunması!

 

 

İzmir’in en büyük prestij projeleri arasında bulunan Turan-Alsancak Limanı arası ‘Yeni Kent Merkezi’ne açılan davada mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi planda yaptığı değişikliği destekler nitelikte bir rapor hazırladı.
Rahmetli Başkan Ahmet Piriştina zamanında Uluslararası yarışmayla belli olan ve kentin gökdelen bölgesi olarak öngörülen 550 hektarlık alanı ile ilgili Başkan Aziz Kocaoğlu zamanında yapılan plan değişikliğine itiraz edildi. İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Turan-Alsancak arasındaki bu alanı kapsayan Yeni İzmir Planı’nda yoğunluğu yüzde 50 artıran değişiklik kararını önce yargıya taşıdı. Gökdelen bölgesi ilan edilen ve İzmir’i Manhattan yapacak proje olarak tanımlanan planın iptali için Bayındırlık İl Müdürlüğü’nün isteğiyle İdare Mahkemesi’nde iptal davası açtı. Geçtiğimiz günlerde İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararına karşı belediye bu kez de kendini destekler nitelikte bir rapor düzenleyip mahkemeye sundu.
İstanbul modeli
Valiliğin açtığı dava sonrasında rapor hazırlayan bilirkişi Büyükşehir Meclisi’ni, zeminde yüzde 25, 30 ve 35 olan kullanım hakkını yüzde 40, 45 ve 50’ye yükselttiğini belirtti. Planda 3 ve 3,5 emsal olan inşaat yoğunluğu hakkının da 4 ve 4,5 emsale çıkarıldığını vurgulayarak tüm bunların inşaat yoğunluğunu artırdığını söyledi… Ayrıca hazırlanan raporda yeni planın eski plana göre yeşil alan, sosyal donatı ve otopark alanlarında kısıtlamalara gidildiği belirtildi. Tüm bu gerekçelere dayanarak yürütmeyi durdurma kararı veren mahkemeye belediye ise İstanbul’un Beşiktaş İlçesi’nine bağlı Levent’te bulunan İşbankası, Akbank kulelerini ve Maya Center’i örnek gösterdi. Yeni Kent Merkezi’nin şehir merkezinde ticari faaliyetlerin rahat yapılabileceği bir bölge olduğunu vurgulayan Büyükşehir, liman ile koordineli ticaret yapılabileceğinin altını çizdi.
Planda var
Bölgenin 1973 yılında yapılan planlarında sanayi ve depolama alanı olarak belirlendiğini yeni planında buna paralel yapıldığını söyleyen belediye 1985 yılında yapılan diğer planda ise iş merkezlerinin bu bölgede daha önceden öngörüldüğünü belirtti. 1989 yılında yapılan planlarda ise inşaatlara 2, 2,5 ve 3 emsal verilen yerler olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi ayrıca gerekçelerinde Bayraklı’nın da bir bölümünün bu proje ile yenileneceğini anlattı. Raporda Altınyol’a bakan gecekonduların turizm ve çevre açısından kirliliğinden bahsedilerek bir nevi bu bölgede kent dönüşümü yapılacağını vurguladı.
Rantı yüksek
Rantın yüksek çok yüksek olduğu bu bölgede Tariş, Ziraat Bankası, Adliye, Tekel, TCDD, Başak Sigorta, Sümerbank, Turyağ, Piyale, Kula Mensucat ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait büyük arazileri var.
Yenigün -08.05.2007