‘Madeni istemiyoruz’

‘Madeni istemiyoruz’

Konak’ta toplanan Efemçukuru köylüleri, altın madeni kurulması için topraklarını kamulaştırma kararı alan Hükümet’e böyle seslendi. Yargıya başvurulacağı belirtildi

TURAN GÜLTEKİN

Hükümetin, Efemçukuru’nda altın madeni açılmasına olanak sağlamak amacıyla bölgedeki özel tapulu 35 parsel için ‘acil kamulaştırma kararı’ alması, köylülerin tepkilerine neden oldu. Köy sakinleri, kendilerine destek olan bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleriyle birlikte Konak Meydanı’nda toplandı, eylem yaptı. Köylülerin avukatı, Ege Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı, ''Maden şirketi yetkilileri, köylülere, geçen yıl, ‘Arazilerinizi bize satın, yoksa kamulaştırırız’ diye mektup gönderdi. Ardından da bu karar alındı. İptali için dava açacağız'' dedi.
Bergama, Eşme Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Halil Gezer de, ''Alınan karar kamulaştırma değil, özelleştirmedir. Bu bölge korunmalıdır. İzmir’in, Çamlı suyuna ihtiyacı vardır. İzmir’i yönetenlere ve İzmir’de yaşayanlara sesleniyoruz; musluklarınızdan arsenikli su akmasını istemiyorsanız şimdi tavır alma zamanıdır. Yarın çok geç olabilir. Toprağımıza, havamıza, suyumuza sahip çıkalım'' diye konuştu. Eyleme katılan köylülerden Efemçukuru Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Fikret Bay ve arazi sahibi Selahattin Kılıç, topraklarında altın madeni kurulmasını istemediklerini dile getirdi. Daha sonra köylüler, Efemçukuru’nda yetişen tarım ürünlerini ve evlerinde yaptıkları yufkaları, vatandaşlara dağıttı.

Milliyet Ege / 10.01.2008 {nomultithumb}