MADENE TAVSİYE YOK!

Marmaris’te verilen 42 maden ruhsatına karşı çıkan meclis üyeleri, aldıkları tavsiye kararının yanı sıra bu ruhsatların da iptal edilmesini istedi.

ÖZCAN ÖZGÜR

MUĞLA- Muğla İl Genel Meclisi, Marmaris’te son dönemde verilen 42 maden arama ruhsatının acilen iptal edilmesi çağrısı yaptı. Meclis ayrıca, turizm, arıcılık, su kaynakları ve yolların tehlike altında olduğu gerekçesiyle, bölgede maden aranmaması ve çıkartılmaması doğrultusunda öneri kararı da aldı.

İl genel meclisinin üç komisyonu tarafından hazırlanan ortak raporda, maden arama çalışmalarının yarattığı tehlikeye dikkat çekildi. Zeki Köylü başkanlığındaki meclis toplantısına katılan Marmaris’in Turunç Beldesi Belediye Başkanı Ali Fuat Fidan, “Bugüne kadar bölgede verilen 42 maden arama ruhsatının hiç birinde ÇED raporu yok. Maden çıkarılması durumunda istihdam sağlanacağı iddia ediliyor. Bu gerçekleri yansıtmıyor. Biz zaten istihdamı turizm ile sağlıyoruz. Burada sadece bir arama sahasında 600 ağaç kesildiği söyleniyor. Bu da gerçekleri yansıtmıyor. Söz edilen yerde binlerce ağaç kesildi. Bunu 42 ile çarpın. Eğer buna dur denmezse kısa bir süre sonra Yatağan’daki gibi Marmaris’te de kül dağları oluşacak. İl genel meclisinin alacağı tavsiye kararı mücadelemizde bize güç katacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından komisyonların ortak raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Marmaris'te madencilik için gerçekleştirilen ağaç katliamları, bölgede yaşayanların sert tepkisiyle durdurulmuştu.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 09.04.2010 {nomultithumb}