Madenci yasadan emin!

TURGUTLU ÇALDAĞI

Madenci yasadan emin!

OZAN YAYMAN

Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki Çaldağı'nda nikel madeni işletmeye hazırlanan Sardes Nikel Madencilik, kendilerine yapılan orman tahsislerinin iptal edilmesinin ardından, TBMM’de bekleyen Maden Yasası’na güvendiğini bildirdi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Yeni Maden Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle, orman tahsis izinleri yeniden alınabilir” denildi.

 

PAYDAŞLAR…

Orman tahsislerinin iptal edilmesinin, yönetmeliklerdeki hukuki boşluklardan kaynaklandığını ileri süren şirket yetkilileri, tüm çalışmalarını yasalara göre yürüttüklerini savunarak, “İdare mahkemesinin kararına saygı duyuyoruz. Karar nedeniyle çalışanlarımız ve madenin açılmasını bekleyen paydaşlarımız adına üzüntü duymamıza rağmen, geçtiğimiz aylarda TBMM’ye gönderilen ve incelenmekte olan yeni Maden Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle oluşacak hukuki düzenlemeye göre orman izni tekrar alınabilecektir” açıklamasını yaptı.

Sardes’in bu tutumu üzerine açıklama yapan Turgutlu Çevre Platformu’ndan Hasan Namak ise, şirketin, “yeni yasa çıkar biz işimize bakarız” yaklaşımında olduğunu söyledi. “Topraklarımızı koruma kararlılığıımızdan ödün vermeyeceğiz” diyen Namak, Maden Yasası’nın, 7. maddesinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından, Danıştay’ın da Madencilik Faaliyetleri İzin Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurduğunu anımsatttı. “Böylelikle orman tahsisinin hiçbir dayanağı kalmadı. Manisa İdare Mahkemesi, bilirkişi incelemesi yapılmasına gerek görmeksizin, yasal dayanakları olmadığı için tahsisleri iptal etti. Bu kararın arkasına dolanmamak, hukuka saygılı olmak gerekiyor” diye konuştu.

 

MECLİSE BASKI

Maden lobisinin uzun bir süredir Ankara'da kamp kurduğuna dikkat çeken Namak konuyla ilgili şu görüşlere yer verdi:

“Şu an tüm madenciler Ankara’da bulunuyor. TBMM Genel Kurulu’na getirilmesi beklenen yeni Madencilik Yasası'nın çıkarılması için milletvekilleri üzerinde büyük bir baskı oluşturuyorlar. Madenciler önlerindeki engelleri kaldırmak için söz konusu tasarıyı adeta dayatmaya çalışıyorlar. Tasarı komisyonlardan büyük bir hızla geçiyor. Yenilenen Maden Yasa Tasarısı, bizlerin bugüne kadar elde ettiğimiz tüm kazanımları ortadan kaldırmayı içeriyor. Bu yasa tasarısına şiddetle karış çıkıyoruz.”

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 25.04.2010