Maden sahasında ağaç kesimi var!

Maden sahasında ağaç kesimi var!

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Güzelbahçe'ye bağlı Kava-cık'ta, 'gençleştirme' çalışması yapıyor. Son üç yılda, 16 bin 622 kızılcam, 60 yıllık ömürlerini doldurdukları gerekçesiyle kesildi. Zümrüt yeşilin kaybolup, çorak arazinin ortaya çıkması, başta çevre sakinleri olmak üzere doğa severleri kızdırdı. Tepkiler, "Resmen tabiat katliamı" sözleriyle dile getirildi. Muhtar Ayhan Kaya, bölgenin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla 1. derece doğal koruma alanı olduğunu söyledi. Kaya, "SİT alanı ilan edildiği için kendi bağ ve bahçelerimizde bile elimiz-kolumuz bağlı. Yasayı çıkaran devletin, yerden dal toplamanın yasak olduğu yerde ağaçları kesmesine anlam veremiyoruz" diye konuştu.

KERESTE YAPILACAK

Bölge sakinlerinden Timuçin Pekar da görüntünün içlerini acıttığını dile getirdi. Pekar, "Sürekli kesim var. Yerlerine dikim yapıldığını görmedim. Tertemiz ağaçlar kereste oluyor. Koca dağ dümdüz yapıldı. Bir çam fidanı, 30 yılda ağaç haline geliyor. Yıllardır Bolu'dan geçerim, hiç ağaçların kesildiğini görmedim. Bu durum, bir vatandaş olarak bana garip geliyor" diye konuştu. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 22 temmuz 2007 seçimlerindeki sloganıyla 2008 yılının ilk günlerinde de "yola devam" ediyor. İzmir'in Menderes ilçesi Efemçukuru köyü, Kanada kökenli altın firması "Eldorado Gold" tarafından kıskaç altına alınıyor. AKP Hükümetini Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararla topraklarının "yurt savunması" adı altında kamulaştırılması, 160 haneli 800 nüfuslu köyü ikiye böldü.

Altın madeni araştırılması öncesine kadar barış rüzgarlarının estiği köyde, alınan bu yeni karardan sonra çıkacak bir kıvılcım kötü sonuçları da beraberinde getirecek. Şimdiden kahve ve bakkalların madenci-maden karşıtı olarak ayrılmış olması, iç çatışmanın çıkacağının habercisi durumunda. Maden yanlıları konuşmaktan kaçınırken, günlük 17 YTL yevmiye ile dışarıdan getirilen işçiler, köye gelip gidenler hakkında araştırma yapıp üstlerine bilgi aktarıyor. "Üzüm bizi kimseye muhtaç etmeden bugüne kadar yaşattı" diyen 70 yaşındaki Fatma Uysal, "Toprak namustur. İnsan namusunu satar mı? Dedelerimiz bu toprakları vatan namustur diyerek savundu ve bize bıraktı. Bu tarihe ihanettir" sözlerini gözleri dolarak aktarıyor.

ERTAN YILDIZ İZMİR

Birgün / 14.01.2008