Maden kavgası yeniden

Maden kavgası yeniden

Ender TÜRKKAN / MARMARİS, (DHA)

Marmaris’in çam balıyla ünlü Osmaniye Köyü’nde yüzlerce çam ağacının kesilmesine neden olan çalışmalar, önce köylülerin başvurusu üzerine Sulh Hukuk Mahkemesi’nin tedbir koymasıyla bilirkişi raporu hazırlanıncaya kadar durduruldu.

Üç günlük tedbir önceki gün kalktı, Neslişah firmasının manganez madeni işletmek için başlattığı çalışmalar kaldığı yerden devam etti. Bu arada bilirkişinin, maden çalışmalarının arıcılığa zarar vermeyeceği, madenin su kaynaklarına uzak olması nedeniyle suya da zarar vermeyeceği yönünde rapor hazırladığı öğrenildi.

AKP’LİLER DEVREDE

İlkini çevreciler ve köylülerin kazandığı maden kavgasının ikinci raundu da başladı. Bu kez kavgaya daha önce konuyla ilgili açıklamalarda dahi bulunmayan iktidar partisinin temsilcilerinin de adı karıştı. AKP Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, partisinin Muğla İl Genel Meclisi Üyesi Ceyhan Eroğlu ve Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete’yle birlikte Osmaniye’ye giderek köylülerle görüştü.

YASAL ÇERÇEVE

Köy kıraathanesinde gerçekleşen buluşmada, Mehmet Nil Hıdır, Neslişah adlı firmanın, toplam 411 çam ağacının kesilmesine neden olacak maden çalışmalarının yasal çerçeveler içerisinde yürütüldüğünü belirtti. Madenin, geçimini arıcılıkla sağlayan köyün yanısıra ülkeye de ekonomik kazanç sağlayacağını vurgulayan Nil Hıdır’ın sözleri, köylüleri teskin etmedi.

İKİNCİ TOPLANTI

Aralarında Muhtar Türköz Deveci’nin de bulunduğu Osmaniyeliler, Hıdır’a, "Madene hayır" sloganıyla başlattıkları mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduklarını dile getirdi. Bunun üzerine milletvekili son kez maden işletmecilerinin de bulunacağı bir toplantıda bir araya gelip konuyu tekrar görüşmeyi önerdi. Köylüler, bu teklifi kabul etti. Osmaniye’de gerçekleşen toplantı, ertesi sabah ilçe merkezinde yankılandı.

MARMARİS’E İHANET

Maden karşıtlarını çatısı altında toplayan Marmaris Demokrasi Platformu’nun sözcüsü Avukat Mehmet Hasbioğlu milletvekilinin sözlerine ateş püskürdü. Küresel ısınmanın yeryüzüne verdiği zararın giderek büyüdüğünü hatırlatan Hasbioğlu, "Marmarisli olan, Marmaris’in ekmeğini yiyen Mehmet Nil Hıdır’ın böyle düşünmesi, Marmaris’e ihanettir. Köylüler ve çevreye duyarlı insanlarla, turizmin, arıcılığın ve çevrenin zarar görmesine izin vermemek için yasal çerçevelerde mücadelemizi sürdüreceğiz. Osmaniyeliler’in en büyük gelir kaynağı olan arı kovanlarına çomak sokturmamaya uğraşacağız" diye konuştu.

Hürriyet Ege / 17.03.2008