Maden girişiminde belirsizlik günleri

Maden girişiminde belirsizlik günleri

Efemçukuru’nda altın madeni kurulması için ‘acil kamulaştırma kararı’ alan hükümet, 20 gün geçmesine rağmen bir girişimde bulunmadı

TURAN GÜLTEKİN

İzmir’in Menderes İlçesi’ne bağlı Efemçukuru Köyü’nde, ‘yurt savunması’ durumlarında uygulanan madde işletilerek ‘acil kamulaştırma kararı’ alınan 35 parsel için, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca henüz bir işlem yapılmadı. Menderes İlçesi Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden, kamulaştırmayla ilgili bir işlemin gelmediği bildirildi.
2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesi’ne göre; ‘acele kamulaştırma’ kararının alınmasının ardından, kamulaştırmayı yapan idarenin bir hafta içinde mahkemeye başvurup, değer tespiti için bilirkişi tayin ettirmesi gerekiyor.
Belirlenen fiyat, bir kamu bankasında mülk sahibi adına açılan hesaba yatırılarak, taşınmaza el konuyor.
Öte yandan kamulaştırma kararı alınan 35 parselden 16’sının sahipleri, kararın iptali için Danıştay’a başvurdu. Muhalefet partilerinin İzmirli milletvekilleri, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergeleri verirken, başta İzmir Barosu olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri de Danıştay’da dava açtı.

‘Baskı işe yaradı’
Başta köylüler olmak üzere, İzmirliler’in, karara tepki göstermesinin ‘kamuoyu baskısı’ yarattığını söyleyen avukat Arif Ali Cangı, ''Kamulaştırma kararının ardından 20 gün geçti. Henüz bir girişimde bulunulmadı. Kamuoyu baskısı işe yaradı. Ortaya çıkan tepki, durmalarına neden oldu'' dedi. Cangı, Maden Yasası’nda acele kamulaştırmaya değil, normal kamulaştırmaya yer verildiğini de sözlerine ekledi.

Milliyet Ege / 24.01.2008