Maden alanında organik tarım

Bergama'daki Koza Altın İşletmeleri AŞ'nin, Ovacık Altın Madeni sahasında oluşturduğu 2 bahçede organik sebze ve meyve üretimi yapılıyor

Koza Altın İşletmeleri A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, işletmelerinin "sürdürülebilir madencilik" konsepti çerçevesinde, ekonomik ve sosyal kalkınmanın yanı sıra çevre konusunda da duyarlılığa sahip olduğunu kaydetti.
Maden sahasında ilk etapta zeytin ağaçları diktiklerini ve bu ağaçlardan elde edilen ürünlerin 4.7 kilogramından 1 litre zeytinyağ çıkardıklarını ifade eden Öğüt, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Madene karşı yürütülen propagandalara karşı ürettiğimiz zeytinyağlarını maden sahasına gelenlere hediye ediyoruz. Kozak çam fıstığı da yetiştirdik. Tüm bunları noter huzurunda yapıyoruz. Maden sahasına ayrıca 2 sebze bahçesi oluşturduk. Buradan elde ettiğimiz ürünler, çalışanlarca tüketiliyor. Fazla ürünleri de çalışanlarımız arasında paylaştırıyoruz. Maden sahamızda açık ocak bölümündeki 350 dönümlük alana da meyve ağaçları dikeceğiz."
Ovacık Altın Madenindeki çalışmaların yurt dışında da ilgiyle izlendiğini kaydeden Öğüt, şu bilgiyi verdi:
"Yıllardır Ovacık Altın Madeniyle ilgili onlarca iddia ortaya atıldı. Maden işletildiği takdirde toplu ölümlerin olacağı, 50 kilometre çaplı alanda yeşil alan kalmayacağı iddia ediliyordu ama maden sahasında bugün domatesten patlıcana, biberden mısıra, karpuzdan kavuna, şeftaliye kadar birçok ürünü yetiştiriyoruz, organik tarım yapıyoruz. Yabancı konuklarımız da maden sahasındaki sebze meyve bahçelerine büyük ilgi gösteriyorlar."
AB Madencilik Atıkları Direktifleri Taslağında, AB üyesi ülkelerin 2008 yılından itibaren uymak zorunda olduğu temel şartlar belirlendiğini, Ovacık Altın Madeninin AB standartlarının üzerinde bir tesis olduğunu kaydeden Öğüt, şöyle devam etti:
"Ovacık bu direktiflere göre atık havuzunda deşarj edilen atıktaki siyanür konsantrasyonu 50 miligram litreyi geçmemelidir. Oysa Ovacık Altın Madenindeki bilimsel çevresel ölçüm sonuçları 0.2 miligram litredir. Atık depolama tesislerinin inşası ve yönetiminde mevcut en iyi teknikler uygulanmak zorundadır. Ovacık Altın Madeni Mevcut En İyi Teknikler referans kitabında Ovacık, AB'ye örnek gösterilmiştir. Ovacık Altın Madeninin direktifle istenen acil durum planı ve atık yönetim planı hazırdır."

Haber Ekspres – 02.08.2007