Loscartales’e mesaj “Arayı kapatacağız”

 Milano'dan 6 ay geridesiniz" diyen BİE Genel Sekreteri'ne, EXPO Yönlendirme Kurulu yanıt verdi: Arayı kapatır ve geçeriz

İLKER ÇOBAN(Yeni Asır – 05.03.2007){nomultithumb}

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Loscartales'in önceki gün İzmir'de yapılan EXPO Yönlendirme Kurulu toplantısına da damgasını vuran, "EXPO 2015'e evsahipliği yapma hazırlıklarında rakibiniz Milano'dan 6 ay geridesiniz. Sizin için karamsarım" mesajı kentte geniş yankı buldu. Yönlendirme Kurulu'nda yer alan kamu kurumu yöneticilerinden işdünyası temsilcilerine kadar İzmir'in EXPO mücadelesini yürüten isimler, Loscartales'e, "Ara kapanacak" mesajı gönderdi.
İzmir Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, "İzmir'den yapacağımız baskı ile hükümeti harekete geçirmeli EXPO bütçesini belirlemeliyiz. Düzenlenecek yer sorununu da hemen çözmeliyiz" dedi.
Aradaki farkın İzmir'in yer ve bütçesinin belirlenmesiyle kapatılacağını belirten İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi ise, "Kastedilen öne geçme EXPO yarışında değil, hazırlık çalışmalarındadır. Bu nedenle kısa sürede EXPO için yerimizi belirlemeli ve BIE'ye bildirmeliyiz" diye konuştu.
İzmir'in geride kaldığının Loscartales'e ait bir yorum olduğunu ve kendisinin buna inanmadığını belirten İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ise, "Biz havanda su dövmüyor, yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. EXPO yolunda yapılması gereken pek çok faaliyeti de gerçekleştirdik" diye konuştu. Vali Köksal ayrıca, İzmir'in sivil toplum kuruluşlarının da EXPO ile ilgili faaliyete geçerek sesini yükseltmesinin zamanının geldiğini ifade etti.

İZMİR TEMSİLCİLERİ NE DEDİ?
Geride değiliz
İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal: "Biz havanda su dövmüyor, yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. EXPO yolunda yapılması gereken pek çok faaliyeti de gerçekleştirdik. Geride kaldığımız konusu bir yorumdur. Bakanlar Kurulu kararının söylediği her şeyi yaptık. Yol haritalarımızı hazırladık. Yer sıkıntısı da kısa sürede çözülecek. Ben bu süreçte İzmir'in tek yürek olmasını ve sivil toplum kuruluşlarının bize destek vermesini istiyorum. Bir fuarlar şehri olan İzmir bu işi Milano'dan çok daha iyi yapacaktır."

Kızıştırıyorlar
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş: "Geride kaldığımız Loscartales'e ait bir yorum. Daha EXPO 2015'in yapılacağı şehrin belirlenmesi için yapılacak oylamaya 11 ay gibi bir süre var. Hiçbir zaman geç kalmış sayılmayız. Ancak yer seçimini yapsak ve bütçeyi belirlesek iyi olurdu. Loscartales, 2015'te daha iyi bir EXPO gerçekleşmesi için yarışı kızıştırıyor. Çünkü EXPO 2015'teki başarı bir anlamda onun da başarısı olacaktır. Biz hükümetimizin desteğiyle yolumuza devam edeceğiz."

Baskı yapılmalı
DTO Başkanı Geza Dologh: "İzmir'den yapacağımız baskı ile hükümeti harekete geçirmeli bütçeyi belirlemeliyiz. Yer sorununu da en kısa zamanda çözmeliyiz. Artık İzmir klasikleri durdurulmalı. Bir sene öndeyken belirtildiği gibi 6 ay geriye düştük. Daha çok çalışmalıyız."

Kapatılabilir
Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçı Birlikleri Başkanı Servet Eröcal: "Milano ile aramızdaki farkı, BIE merkezinde yapacağımız sunumla kapatabiliriz. Bu sunuma çok iyi hazırlanmalıyız. Ancak yer seçimi ve bütçe belirlemesinde geride kaldık. Bunun için de karamsarlığa kapılmamalı yolumuza devam etmeliyiz."

Hızlı olmalıyız
İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi: "Kastedilen öne geçme EXPO yarışında değil, hazırlık çalışmalarındadır. Bu nedenle kısa sürede EXPO için yerimizi belirlemeli ve BİE'ye bildirmeliyiz. Hızlı olmaktan başka çaremiz yok."

Dikkate alınmalı
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Mehmet Ali Susam: "Bu eleştiriyi dikkate alıp hızlanmamız gerekli. EXPO'nun düzenleneceği alanı belirlemeliyiz ve bütçeyi oluşturup hızla adım atmaya ihtiyacımız var."

Kavga yok
İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü: "İzmir'in daha hızlı çalışması gerektiği açıkça görüldü. İzmir kavgayı kenara koyup bir an önce bütçesini oluşturmalı ve yer seçimini belirlemelidir. İnciraltı konusunda karamsar olmak doğru değil. Buranın imar sorunu da EXPO ile çözülecektir. Burada yaşayanlarla kısa süre içinde toplantılar düzenlenerek uzlaşmaya varılmalıdır. Aksi halde dedikodu mekanizması zarar vermektedir."

Doğru değil
EGİAD Temsilcisi ve Ege Genç İşadamları Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Fatih Dalan: "Bana göre geride değiliz. Sadece bazı kararları almada geciktik. Şüphesiz ki bazı kararlar da kolay alınmıyor. Ama yine de elimizden gelen gayreti ortaya koymaktan başka çaremiz yok."

İnciraltı için görüş belirtildi
18 kurum ve kuruluş başkan ve temsilcisinin katıldığı Balçova Termal Tesisleri'nde önceki gün yapılan Yönlendirme Kurulu toplantısında EXPO 2015'in nerede yapılacağı en önemli gündem maddelerinden biri olmuştu. Yer konusunda ismi öne çıkan İnciraltı konusunda üyeler görüşlerini dile getirdi.
EXPO'nun yeri ile ilgili proje hazırlama ve tanıtım için kurulan uluslararası İZEXPO konsorsiyumun çalıştığını belirten Vali Oğuz Kağan Köksal, toplantının ardından yaptığı açıklamada "Herkes EXPO'nun İnciraltı'nda yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Bu tartışmaların bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü, Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda çalışması var" dedi.
"Eğer İnciraltı seçilecek ise, 3 husus göz önünde tutulacaktır" diyen Köksal, şöyle konuştu:
"Birincisi çevre ve şehircilik adına gerekli işlemlerin tamamlanıp, yapılması şartı. İkincisi orada mal sahibi olan insanların hiçbir şekilde haklarının zarar görmemesi noktasında yapılan çalışmalar ve üçüncü olarak ise EXPO eğer orada olursa EXPO'nun bitiminde kente neler kazandıracağı konusu. Dolayısıyla bu 3 hususu kapsayan imar çalışmalarının gündeme gelmesi gerekiyor."

Mutabakat sağlanmalı
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da toplantının ardından konuyla ilgili yaptığı açıklamadra, "İnciraltı'nın EXPO alanı belirlenmesi ile ilgili yasal düzenlemlerle birlikte İzmirli kanat önderlerini ve buradaki mal sahiplerinin bir mutabakat sağlaması gerektiğine inanıyorum" dedi.
"Başka türlü bu işin gerçekleşmesi konusunda belli sıkıntılar yaşayacağımızı biliyorum. Bunun yanında buradaki vatandaşlarımızın haklarının korunması, buranın planlamasının nasıl yapılacağı, yoğunlunğu nasıl olacağı konularını da İzmir'in dinamiklerinin tam bir mutabakat içinde olması gerekiyor" diyen Kocaoğlu, şunları kaydetti:
"Bu konuda yasal düzenlemeler yapılırsa ve İzmir halkı EXPO'nun İnciraltı'nda yapılması için kanaat belirtirse bizim kanaatimiz bu çalışmalar bittikten sonra yerin net olarak belirlenmesi noktasındadır. Zaten yapılan çalışmalar da bu noktadadır."

Tanıtım Kurulu
Önceki günkü toplantıda ayrıca EXPO hazırlıklarında icra görevi yapacak Yürütme Kurulu belirlenirken ayrıca bu kurula yardımcı olması için bir de Tanıtma Kurulu oluşturuldu. Bu kurulun üyeliklerine de Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü, EGİAD'ı temsilen Fatih Dalan ve EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak getirildi. Ayrıca bu kurula esnaf ve diğer kurumları alma kurul üyeliğine alma yetkisi verildi.
Toplantıda Yönlendirme Kurulu'nun sekretaryasının nerede olacağı da tartışıldı. Sonuçta, Dışişleri Bakanlığı'nın atayacağı sekreteryanın İzmir'de oluşturulması kararlaştırıldı. Öte yandan toplantıda ayrıca 18 kurum ve kuruluştan oluşan Yönlendirme Kurulu üyeliklerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) temsilcilerinin yanısıra İzmir'de kurulu üniversitelerin rektörlerinin de alınmasının kararlaştırıldı.