LİMAN ARKASI

Fahri Bozbaş
Bir bit yeniği mi var!
Belediyelerde alınan her kararın; değişik komisyon üyelerinin değerlendirmesinden, belediye meclis üyeleri ve belediye başkanının onayından geçtikten sonra uygulamaya geçtiğini genel olarak her vatandaş bilir. Alınan bazı kararların içeriğinde ne hinoğluhinler olduğunu ise çoğu vatandaş bilmez. Binalarının yüzde 85’inin gecekondu konumunda olan Zonguldak’ta, 22 yıl önce yapılması gerekirken bir türlü yapılamayan İmar Islah Planı ve 3 yıl sonra yeniden revizyon planları yapılıyor. Kentsel sorunun ana kaynağının bataklık ve plan dışı yapılaşma olduğunu ve bunun da trafik, otopark, hava kirliliği, sosyal ve kültürel tesis yoksunluğu gibi yaşama ilişkin olumsuzluklara neden olduğunu hazırladığı dosyada belirten Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği, belediye başkanının soruları yanıtlayacağı, Demokrasi Platformu üyeleri ve halkın da katıldığı bir toplantı düzenledi.
AKM Küçük Salonu’nda yapılan toplantıda, katılımcılara, Mimarlar Odası Temsilciliği’nin hazırladığı kente ilişkin dosya dağıtıldı. “Unutulmasın ki; Yöneticilerin keyiflerince, şahsi ikballeri uğruna göz yummalarla, desteklerle talan ettirdikleri, yok ettirdikleri, yarınlarımızdır, gençlerimizin, çocuklarımızın geleceğidir, yaşam alanlarımızdır” sözlerinin yer aldığı ve Demokrasi Platformu olarak, insanca, sağlıklı ve mutlu yaşanacak bir Zonguldak’ı var etmek için çalışmanın devam edeceği vurgusunun yapıldığı dosyanın ilk sayfasındaki “Değerli Konuklar” başlıklı yazı şöyle devam ediyordu; “Belediye yönetiminin, plan dışı, yasadışı yapılaşmaları plan revizyonu ile kılıfına uydurup yasallaştırma oyunları peşinde olduğu gibi duyumlar bizi endişelendirdi. Olası, çok tehlikeli bu tür oyunları baştan önlemek adına, tehlikeyi, çeşitli ortamlarda ve basın toplantılarıyla kamu oyuna ve ilgililere duyurmaya çalışıyoruz. Amacımız, olabilecek yanlışlıkları, işin başında önlemek, doğrusunu yaptırmaktır. Yapılan hataların bizleri, gelecek nesilleri yaşanmazlığa, felakete sürükleyeceği bilincindeyiz. Tehlikeyi önlemek için güçlerimizi birleştirelim. Kentimizin sakini değil, sahibi olalım.”
Mimarlar Odası Temsilcisi Turhan Demirtaş, Maden Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Baro Başkanı ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Av. Erol Mekik’in yanında konuşmacı olarak yer alması gereken Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca gelmeyince, toplantı 15 dakika gecikme ile başladı. CHP’den Belediye Meclis üyesi olarak hem kendi hem de belediye başkanı adına konuşma yapmak zorunda kaldığını söyleyen Mimarlar Odası Temsilcisi Turhan Demirtaş, belediyenin, yapılan inşaatlardan 3 yılda 4 tirilyon liralık otopark bedeli aldığını fakat kasada 500 milyon lira göründüğünü, emlak vergilerinden kesilen yüzde 10’luk gelirin ise hiçbir yerde görünmediğinden yakındı. “Toplanan paralar, çiçeklere, böceklere, yemeklere gitti” dedi. Revizyon planlarının mayıs ayında meclise sunulacağını belirten Demirtaş, “3 yıl önce yapılan revizyon yenileniyorsa; bir bit yeniği var!” diyerek, halkın katılımı olmadan onaylanacak planın bu tür toplantılarda ele alınması gerektiğini vurguladı. Belediyenin yeni yapılan binalardan 3 yıl içinde 353 araçlık otopark bedeli aldığını fakat bir tane bile otopark yapmadığını, bunun sonucunda iki komşu arasında bile tartışmalar yaşandığını, insan ilişkilerinde olumsuzluklara neden olan bu durumun ortadan kalkması için çağın gereklerine uyulması zorunluluğunu belirten Demirtaş, belediyeyi bu konuda göreve davet etti. Binaların alt katlarının, depo veya garaj olarak alınan imar izninden sonra çeşitli ayak oyunlarıyla konuta dönüştürüldüğünü, bunun da sağlıksız ortam demek olduğunu belirten Demirtaş, Zonguldak’ın yaşanılabilir bir kent olması için Oda ve Platform olarak, planların tavizsiz uygulanmasından yana olacaklarını söyledi.
Belediye başkanvekilliği de yapan Meclis Üyesi Hüsnü Kavas’ın, toplantı için “Ben de bir arkadaşımdan duydum da geldim” diyerek, toplantının önemine vurgu yaptığı konuşmasından sonra, belediye başkanının, telefonla “Ben toplantıyı yarın biliyordum” haberi ulaştı. Katılımcıların da görüşleri alınarak, bir dahaki toplantıda buluşmak üzere halka açık 50 kişilik toplantı sona erdi.

Evrensel – 20.04.2007