Ölüm tuzakları

Kapatmak için illa birileri mi ölmeli

Fatih Caddesi’nde açılan 8 kuyu kazaya davetiye çıkarıyor
<Yenigün – 13.03.2007>
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Bahçelievler’de annesi ile birlikte yürürken kapağı açık kanalizasyon kuyusuna düşen 5 yaşındaki Dilara Dumrul’un ölmesi ile Türkiye’nin gündemine düşen açık kanalizasyon kuyuları İzmir’in göbeğinde apaçık duruyor.
Türkiye’nin en önemli çevre yatırımları arasında gösterilen Büyük Kanal’ın önemli ayaklarından biri olan Bornova Çamdibi’ndeki yan kanallar yoğun çamur nedeniyle tıkanınca İZSU yaklaşık bir yıl önce Stadyum Metro İstasyonu ile Atatürk Stadı arasında bulunan Fatih Caddesi üzerine 8 adet kuyu açtı. Her biri 3 metre derinlikte olan kuyular ise tüm uyarılara rağmen kapatılmadı.
Vatandaşın çabası boşuna 
Yoldan geçen vatandaşların yanından ürkerek geçtiği büyük çukurların yanındaki toprak yığınlarını da aylardır kimse kaldırmadı. Fatih Caddesi üzerinde açılan çukurlar bir yandan trafik sıkışıklığına neden olurken bir yandan da kazalara sebep oluyor. Sabah ve akşam saatlerinde trafiğin yoğun olduğu zamanlarda iyice sıkışan trafikte vatandaş çileden çıkarken acilen önlem alınmasını istiyor. Geçtiğimiz günlerde bir nakliye kamyonetinin çukura düşmesine bile aldırmayan yetkililer mahalle muhtarının itirazlarına ve vatandaşlardan toplanan imzalara bile aldırış etmiyor…