Ülkenin 2. otomotiv yan sanayii İzmir’e

KEMALPAŞA BAĞYURDU'NDA 1500 DÖNÜM ARAZİ HAZIR
 

Sanayi Bakanlığı uzmanları 29 Mayıs'ta yeri inceleyecek. Karar olumlu çıkarsa 100 fabrika 3 yılda tamamlanacak, 20 bin kişi çalışacak

 

 

MURAT ŞAHİN (Yeni Asır 25.05.2007{nomultithumb})

İzmir'de kurulması düşünülen Türkiye'nin ikinci otomotiv yan sanayi organize bölgesi için geri sayım başladı. Kemalpaşa Bağyurdu'nda yapılacak tesis için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uzmanları 29 Mayıs'ta İzmir'e gelip inceleme yapacak. Bölgenin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için uygun olup olmadığına karar verecek uzmanların, olumlu karar vermesi halinde Gebze'den sonra Türkiye'de 2. oto yan sanayi organize bölgesi Kemalpaşa'da kurulmuş olacak.
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) üyesi işadamlarının öncülüğünde kurulan KOBİ Sanayi Arsa Kooperatifi (KOBSAN) tarafından satın alınan 1500 dönümlük arazi üzerinde kurulması düşünülen tesiste 100 fabrikada 20 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor.

Planlama
İzmir'de otomotiv yan sanayi organize bölgesi kurmak için çalışmaların sürdüğünü kaydeden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, Sanayi Bakanlığı uzmanlarının da yer konusunda olumlu görüş vermesininin ardından, çalışmaların hızlanacağını söyledi. Taşkın, "29 Mayıs'ta uzmanlar yeri inceleyecek. Olumlu karar çıkması halinde çalışmalar hızlanacak" dedi.

Krone gelecek
KOBSAN bünyesinde 100 firmanın yer aldığını, bu firmaların 100 fabrika kuracağını belirten Taşkın, bu tesislerde 20 bin kişinin istihdam edileceğini vurguladı. Türkiye'de Gebze'den sonra 2. otomotiv yan sanayi OSB'nin İzmir'de olacağını kaydeden Taşkın, OSB'nin kurulması ile Alman Krone firmasının da burada yatırım kararı alacağına inandıklarını vurguladı.

Daha çok döviz gelecek
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Derneği (KOBİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Güventürk, İzmir'in değişik ilçelerindeki sanayi sitelerinde sıkışıp kalan firmaların, yeni Organize Sanayi Bölgesi'yle daha da büyüyeceğini, kente daha çok döviz getireceğini söyledi. Bölgede ilk etapta 100 KOBİ'nin 100 fabrika kurmasını hedeflediklerini ifade eden Güventürk, "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uzmanlarından olumlu görüş çıkması halinde, 3 yıl içerisinde fabrikaların faaliyete geçmesini planlıyoruz. Bölgeye ayrıca yabancı yatırımcıların da ilgi göstereceğine inanıyoruz" diye konuştu.