İlk hedef İzmir – enver olgunsoy

İlk hedef İzmir

enver.olgunsoy@aksam.com.tr

 


n İzmir’in 20 yıllık su ihtiyacını temin ediyoruz, yeni su havzaları yaratıyoruz.

 • Bornova Homeros vadisini yapıyoruz.
 • Adnan Saygun kültür merkezini yapıyoruz.
 • 100 bin öğrenciye haftada 1 kg. süt veriyoruz.
 • 3 yılda 2 milyon metre kare yeni yeşil alan yaptık.

  nn Hedef büyük, İzmir’de arıtmasız yerleşim kalmıyor.

 • Abla-ağabey projesi ile üniversiteliler ilköğretimdeki kardeşlerine el uzatıyor.
 • 4 bin İzmir’liye meslek kazandırdık. Meslek edindirme kursları devam ediyor.
 • Sasalı doğal yaşam parkını yapıyoruz.
 • 16 bin üniversiteliye 100 ytl burs veriyoruz.
 • 3 yılda 200 okulun bakım ve onarımını yaptık.
 • İzmir’i demir ağlarla örüyoruz. 100 km metro hattı yapıyoruz

  Bu sözcükler üst geçitlerimizi süsleyen ve Büyükşehir Belediyemizin yaptığı ve halen yapmakta olduğu hizmetleri İzmirliye tanıtma amaçlı konan afişlerden alındı. Tabii belediyemizin yaptıkları sadece bunlar değil, daha birçok proje gerçekleşmiş ve gerçekleşme yolunda. Örneğin Ramazan desteği, Kurban Bayramı’na dek devam edecek ve 100 bin kişiye ulaşacak, gıda ve para yardımı yapılacak, ayrıca ilçe belediyelerimiz de hizmet yarışında büyük şehri yalnız bırakmıyor. Özellikle Konak belediyemiz bilimsel ve kültürel projelerde bir numara. Hele hele şu Eski İzmir ve Limontepe Çamaşırhane Projesi yok mu modern şehircilik anlayışı nasıl olurmuş herkese öğretiyor. Tabi burada sadece çamaşır yıkanmıyor, çamaşırlar yıkanırken kadınlarımız aynı binada açılan kurslarda el becerilerini geliştiriyorlar. Halk eğitim merkezi de bu kurslara destek veriyor. Kadınlara belediye avukatı da yasal sorunları ile ilgili danışmanlık yapıyor. Diyorum ya Muzaffer Bey her hizmeti dolu dolu veriyor.

  Sonuçta ilçe ve Büyükşehir Belediyemiz işleri İstanbul, Ankara gibi Allaha havale etmiyor. Nerede görülmüş trafiğin, çeşmelerden akıtılacak suyun dua ile halledildiği. Örneğin koskoca 15 milyonluk İstanbul’da sadece ve sadece 50 kilometrecik raylı sistem var. İzmir’de bile raylı sistem 100 km oluyor, varın plansızlığı görün. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tepeleri delerek alt geçitler, Ankara Büyükşehir Belediyesi alt kapa geçitlerle özel arabalara yollar yapıyorlar. Modern şehircilikte toplu taşım araçlarına öncelik verilmesi gerektiğini artık sokaktaki çocuklar bile biliyor, ama İzmir’e oranla 5 misli nufusu olan İstanbul’da raylı sistem ancak İzmir’in yarısı kadar, sonuçta metrobüs gibi abukluklarla İstanbul’lu oyalanıyor. Biliyorsunuz toplu taşım için kiralanan ve sıkışık trafiğe çözüm olsun diye getirilen metrobüsler bizatihi kendileri trafiği tıkadığı için servisten kaldırıldı. Bu gün İstanbul’da raylı sistem toplu taşım araçlarından yararlanabilen İstanbul’lu sadece yüzde 5. Bu ne biçim belediyecilik anlayışıdır. İzmirliler olarak sosyal, bilimsel ve çözüm odaklı davranmaya çalışan beldiyelerimizin kıymetini bilmeliyiz.

  Ha belediyelerimiz bu hizmetleri veriyor da ne oluyor? AKP hükümeti tarafından el altından bu hizmetlerin yetersiz ve başarısız olduğu yayılıyor. Belediyeleriniz AKP’li olsa siz hizmeti görün, diye halkımız kandırılıyor. AKP, milletvekilleri aracılığıyla İzmir’e abanmış baskı yapıyor, gizli toplantılar düzenliyor. AKP’li milletvekilleri, bazı sivil toplum örgütleri ile işi bitirmeye çalışıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi için AKP’li adaylar belirleniyor da Türkiye’nin tek CHP’li Büyükşehir Belediyesi için CHP merkezden tık yok. Sayın Baykal ve surekası şöyle bir yerinizden doğrulun da bakıverin şöyle bir İzmir’e, yoksa o tek Büyükşehriniz de elinizden gidecek. Nasıl 22 Temmuz’da yanlış taktikle seçim yitirdiniz ise, yerel seçimleri de yitireceksiniz. Şu ülkede muhalefet yokluğundan onu da iktidar yapıyor. Hatırlayın daha dün Başbakan “aydınların sesi daha çok çıkmalı” diyerek, muhalefetin vurgulaması gerekenleri söylemiyormuydu? Ülkede tam bir ironi yaşanıyor. Tüm bunlara sebep, darmadağın muhalefet, haydi artık toparlanın. 22 Temmuz sendromunu üzerinizden atıp, ülkeyi aydınlığa taşıma adına elinizden geleni, gelmeyeni yapın, yoksa tarih önünde affedilemez, affedilmesi teklif dahi edilemez suçlular olarak sıra sıra dizileceksiniz.

  *ALLİANOİ BOĞULMASIN!

 • Akşam – 25.09.2007{nomultithumb}