Limanda ‘hülle’ kokusu

HİCRAN ÖZDAMAR

Özelleştirmenin sekteye uğramasından sonra Alsancak Limanı'na kamu yatırımı gündeme geldi. Limanın kapasitesinin artırılması ve bünyesinde kruvaziyer limanı oluşturulması öngörülüyor. 

Özelleştirilmesi “yılan hikayesine” dönen İzmir Alsancak Limanı'nın geleceği tartışılıyor. Satış ihalesi öncesi yatırımsız bırakılan limana, özelleştirmenin sekteye uğramasının ardından bu kez kamu kaynaklarının aktarımı gündemde. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da yerel yönetim olarak gereken desteği vereceklerini bildirirken, Liman-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Önder Avcı, limanın hülle yoluyla özelleştirilmek istendiğini söyledi.

İzmir Alsancak Limanı'nın işletme hakkının 49 yıllığına verilmesini öngören ihaleyi 2007'de Global-Hutchison ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin ortaklığındaki Limaş Şirketi kazandı. Danıştay'da açılan iptal davasından 3 yıl sonra özelleştirme lehine karar çıkmasına karşın, küresel ekonomik kriz nedeniyle Limaş yatırımdan vazgeçti. İhalede ikinci sırada yer alan Çelebi Grubu da özelleştirmede yer almayınca süreç sekteye uğradı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kruvaziyer ve konteyner olmak üzere ikiye ayrılacak limanın kruvaziyer bölümünün, yap-işlet-devret modeliyle özelleştirileceğini açıkladı.

Alsancak Liman İşletme Müdürü Turan Yalçın, özelleştirme sürecinin yarım kalmasının ardından kamu yatırımlarının yeniden başladığını bildirdi. Yalçın, liman içindeki 5 bin metrekarelik bozuk altyapıyla 30 bin metrekarelik yeni siloların bulunduğu bölgede asfaltlama ihalesinin tamamlandığını, çalışmaların önümüzdeki günlerde başlayacağını anlattı. Genel kargo için 30-40 yıl önce yapılmış iki ambarın yıkım ihalesini gerçekleştireceklerini, bir yıl içinde 4 mobil vinç alınması için çalışmalar yaptıklarını bildiren Turan, 2011 sonunda sonuçların görülebileceğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İzmir Limanı’nı eski etkinliğine kavuşturmayı istediklerini belirterek, “Limanımızı Akdeniz’in en büyük işlem hacmine sahip limanlarından biri haline getirecek her türlü oluşumun içinde, hatta tam göbeğinde olacağız” dedi.

 

SENDİKADAN UYARI

Liman-İş Sendikası Genel Mali Sekreter Önder Avcı, Alsancak Limanı'nın hülle yoluyla özelleştirilmek istendiğini kaydetti. Avcı, “Limanı konteyner ve kruvaziyer limanı olarak ikiye ayırmanın bir anlamı yok. Kaldı ki, limanın ikiye bölünmesi mümkün değil. Liman konteynere yetişemiyor. Bu, söylemden öteye gitmez. Özelleştirmeye yönelik tavrımız net. Yatırımları destekliyoruz ancak yapılmak istenen, özelleştirmenin yeni bir adıdır. Hukuki yolları tıkayarak, özelleştirmeye karşı durmamızın önüne geçmek istiyorlar. Hülle yapıyorlar” dedi.

Yatırımları, geç kalmasına karşın desteklediklerini vurgulayan Avcı, şunları söyledi:“Limanlarımızın durumu içler acısı. İşler, çalışanların özverisiyle yürüyor. 60'lı yıllara ait makineler kullanılıyor. 10 kişinin yapması gereken işi 2 kişi yapıyor. Şimdiyse limanı güzelleştirip, özelleştirme yoluna gidiyorlar. Alsancak Limanı ihracatın büyük bir kısmını sağlıyor. Bölmenin bir anlamı yok. Bahsedilen yatırım da yatırım sayılmaz. Alsancak Limanı içinde yapılacak bir kruvaziyer limanının İzmir ekonomisine katkısı olmaz. Alsancak Limanı'na hiç yatırım yapılmadığı halde 116 milyon dolar para kazandırıyor. Yatırım yapılsın ama özelleştirmeden vazgeçilsin. 2 gemi gelmesiyle İzmir kalkınmaz. Kruvaziyer limanı kentin başka bir alanına yapılmalıdır. Alsancak Limanı'na dokunulmamalıdır.”

 

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 15.10.2010