Likör Fabrikası rezidans oluyor

Atatürk'ün emriyle kurulmuştu

Likör Fabrikası rezidans oluyor

İstanbul Haber Servisi- Atatürk 'ün emriyle kurulan Mecidiyeköy'deki Likör Fabrikası arazisine, rezidans ve alışveriş merkezi yapılacak. Plan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Planlama Müdürlüğü'nün İmar Yönetmeliği'ne aykırı davranıldığı uyarısında bulunmasına karşın İBB Meclisi'nde kabul edildi.

İBB Meclisi'nin dün yapılan oturumunda TOKİ'ye devredilen Tekel Likör ve Konyak Fabrikası arazisine ilişkin plan değişikliği teklifi görüşüldü. İBB Meclisi CHP grubunun muhalefet şerhi koyduğu plan tadilatı, oyçokluğu ile kabul edildi. Değişiklik sonucu, araziye "iş merkezi", "rezidans" ve "çok katlı alışveriş merkezi" yapılabilecek. Tadilata göre 23 bin 711 metrekarelik araziye 142 bin 271 metrekare inşaat izni verildi.

Yükseklik sınırı serbest bırakıldı

"Özel Koşullu Ticaret Alanı" haline getirilen arazide, yapılacak yeni inşaatın yükseklik sınırı ise serbest bırakıldı. Yeni yapılacak inşaatın arazinin neresine ve nasıl yapılacağı konusunda kesin bir bilginin bulunmadığına dikkat çekilen raporda, tescilli Tekel Likör Fabrikası'nın yanı sıra çok sayıdaki ağacın durumu hakkında İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na bilgi verilmediği de belirtildi. Plan değişikliğiyle TOKİ'ye ayrıcalıklı imar hakkı tanındığı ve İmar Yönetmeliği'ne aykırı davranıldığı uyarısında bulunan İBB Planlama Müdürlüğü, plan değişikliğine ilişkin Ulaşım Daire Başkanlığı ve Deprem Zemin İnceleme Müdürlüğü başta olmak üzere yetkili hiçbir kurumun da görüşü alınmadı.

Cumhuriyet / 14.02.2008