Ülgür: Davet edilmedim İTO: Ettik belgemiz var


Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, Turizm Zirvesi'ne davet edilmediklerini; İTO Başkanı Ekrem Demirtaş da davet ettiklerini gazete ilanıyla açıkladı

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, 'İzmir İçin Acil Turizm Zirvesi'ne katılmayan ilçe belediye başkanlarına sert eleştirisinin ardından Selçuk Belediyesi ve İTO arasında "ilan savaşı" çıktı.
Gazetelere verdiği ilanla açıklama yapan Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, İTO'daki toplantıya hiçbir şekilde davet edilmediğini ve bu nedenle katılamadığını iddia etti. Ülgür'ün ardından da İTO Başkanı Ekrem Demirtaş gazetelere ilan vererek, 6 Ekim Çarşamba günü düzenlenen zirveye, diğer belediye başkanları gibi, Başkan Ülgür'ün de 29 Eylül 2010 tarihinde yazılı olarak davet edildiğini açıkladı. İlana davet metni ve faks teyidi de ekledi.

SAHİPSİZ BIRAKILDI
Günay, turizm zirvesinde, "İzmir 30 ilçe. Doğrudan turizmle ilgili en az 20 ilçe var. 'Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır' diye bir atasözü var. Konunun sahiplerinin de burada bulunması gerekiyor. Ben bir ören yerinin çevresindeki otopark sorununu Ankara'dan çözemem. İTO bu kadar emek veriyor. Bir aydır bu programı yapmaya çalışıyoruz. Büyükşehir, vilayet uğraşıyor ama İzmir halkının göreve getirdiği arkadaşlarımız İzmir için turizmin öneminin ayrımında değillerse. İzmir gibi yaşam merkezinde halkımızın seçtiği arkadaşlar turizmin ciddiyetinin farkında olmazlarsa, biz Ankara'dan bir şey yapamayız" diye konuşmuştu.
Bunun üzerine Ülgür, gazetelere ilan vererek, "Eleştirilerin aksine Bakan Günay'ın İTO'daki toplantısına hiçbir şekilde davet edilmedim. Bu nedenle de sözkonusu toplantıya katılamadım" dedi. Ülgür, Bakan Günay'ın aynı zirvede yaptığı, "60 müze ve ören yerlerinde satış mağazaları açtık. Ancak çok üzülerek söylüyorumki Efes'te, Selçuk'ta biz bu mağazayı açamadık. Çünkü bazı belediye başkanı arkadaşlarımız, oradaki salaş satış mağazalarındakilerinin 15 oyunu hesaba katıp, bu nitelikli satış merkezlerinin açılmasını engelliyorlar" açıklamasına da yanıt verdi. Ülgür, mevcut yürürlükteki mevzuata göre Efes ören yeri içerisinde, yani birinci derecede SİT alanlarında vatandaş tapulu tarlasında bir ağaç fidanı dahi ekse, mahkemeye verip hapis cezası almasına neden oluyor. Diğer taraftan Sayın Bakan, Efes alt kapı ve üst kapı girişlerinde, Yamaçevler ve Celsus Kitaplığı önünde, St. Jean Kilisesi içinde olmak üzere 5 ayrı noktada 600 metrekare inşaat alanına sahip işyeri yapılmasına göz yumulmasını istiyor. Yürürlükteki mevzuat buna izin vermediği için ilgili satış mağazaları, belediyemiz tarafından mühürlenmiştir" dedi.

Demirtaş, daveti ilanda belgeleri ile gösterdi
Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür'ün ilanlı tepkisinin ardından İTO Başkanı Ekrem Demirtaş da aynı yöntemi kullandı. Gazeteye ilan vererek zirveye diğer belediye başkanları gibi Ülgür'ün de 29 Eylül 2010 tarihinde yazılı olarak davet edildiğini açıkladı. Demirtaş, "Sayın Ülgür'e hitaben yazılmış olan davet metni, Selçuk Belediyesi'nin 892 82 84 numaralı faksına iletilmiş ve faks teyidi alınmıştır. Sözkonusu davet mektubu ile Sayın Ülgür, 6 Ekim günü yapılacak olan zirveye davet edilirken, ayrıca 4 Ekim Pazartesi günü zirveye hazırlık için düzenlenen çalışma toplantıları için de uygun görecekleri bir belediye mensubunu görevlendirmeleri istenmiştir. Aynı davet 30 Eylül 2010 tarihinde Selçuk Belediyesi'nin 892 69 25 numaralı telefonuna bir kez daha iletilerek, teyit verilmesi rica edilmiştir" ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Yeni Asır – 11.10.2010