İlçe ve beldelerin çöp sorunu çözülüyor

DEPOLAMA ALANI VE TRANSFER İSTASYONU KURULDU

Büyükşehir'e yeni bağlanan yerleşim bölgelerinin bir çoğunun sıkıntısının
bittiği belirtildi

 

Belediye sınırlarına "sonradan" dahil edilen yerleşimlerde çöp sorununu büyük ölçüde çözdüklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Yeni bağlanan yerleşimlerimizi de, tıpkı diğer 9 metropol ilçe gibi öz evladımız olarak bağrımıza bastık. İlçe ve beldelerimizin bazılarına düzenli çöp depolama alanı, bazılarına da transfer istasyonu kurarak çöp sorununu çözüyoruz" dedi.

Son aşamada
Büyükşehir Belediyesi, üç yıl önce sınırlarına dahil olan ilçe ve beldelerin çoğunun katı atık sorununu çözdü. 22 ilçe ve beldenin düzensiz çöp depolama alanları kapatılırken, kimine transfer istasyonu kuruldu; bazılarına ise düzenli atık depolama alanı yapılması için başlatılan çalışmalar son aşamaya geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çevre konusunda son derece duyarlı olduklarını belirterek, "Temiz bir çevrede yaşamak, insan haklarının başında gelir. Elimizden geldiğince bu prensip doğrultusunda hizmet üretmeye çalışıyoruz" dedi.

Neler yapılıyor?
Büyükşehir Belediyesi; Menemen, Urla, Özdere, Gümüldür, Bayındır, Subaşı, Karakuyu, Pancar, Ayrancılar, Yazıbaşı, Canlı, Çırpı, Armutlu, Ören, Bağyurdu, Yenifoça, Emiralem, Gerenköy, Seferihisar, Eskifoça, Helvacı, Ürkmez ile Sarılar, Halil Beyli ve Yiğitler köylerinin düzensiz çöp depolama alanlarını kapattı. Bu ilçe, belde ve köylerin çöpleri, yakınlık mesafesi dikkate alınarak Uzundere Kompost Tesisi, Menemen Kompost Tesisi ve Kısık Transfer İstasyonu ile Torbalı, Kemalpaşa ve Gümüldür transfer istasyonlarına yönlendirildi.

YeniAsır – 15.10.2007