Kuzey-Güney hattında son halka tamamlandı

Aliağa- Menderes arasındaki 80 kilometrelik hafif raylı sistemin istasyon ve altyapılarının son ihalesi yapıldı. Böylece hattaki bütün ihaleler sonuçlandı. İşler sekiz ayda bitirilecek

İZMİR Milliyet

Aliağa-Menderes Raylı Sistem Hattı’nın 6. etap yapım işi ihalesi sonuçlandı. İhaleyi 15 milyon 921 bin 877 YTL teklif veren Yapı Proje Merkezi Ticaret ve Sanayi A.Ş. kazandı. Böylece hat boyunca inşa edilecek tüm istasyonların ihalesi tamamlanmış oldu.
İhaleyi kazanan firma Karşıyaka Bayraklı, Şemikler, Mavişehir ve Ata Sanayi İstasyonları ile Bayraklı Karayolu Üst Geçidi’ni yapacak. İşin 8 ay içinde tamamlanması öngörülüyor.

Günde 550 bin yolcu
İzmir’in kuzey ve güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan Türkiye’deki en yaygın kent içi demiryolu ağı olan Aliağa – Menderes hattı projesi ile kentin bir ucundan diğer ucuna 86 dakikada ulaşılacak. Projenin Aliağa-Alsancak arasında 57 kilometreden oluşan kuzey hattında 22 istasyon yer alacak. Bu mesafenin 60 dakikada kat edilmesi öngörülüyor. Alsancak- Menderes arasındaki 22 kilometre uzunluğundaki güney hattında ise 10 istasyon bulunacak. Bu mesafenin de 26 dakikada kat edilmesi planlanıyor. 80 kilometrelik hatta çalışmalar tamamlanıp hizmete alındığında kentin kuzey-güney aksı süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmış olacak. Aliağa-Menderes hattında günde 550 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Kesintisiz ulaşım için
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, metro standartlarına çıkarılmakta olan bu hattın işletime alınmasının, İzmir’e sayısız yarar sağlayacağını söyledi. Kocaoğlu, ''Kentin kuzey-güney aksında bulunan sanayi bölgeleri ile konut bölgeleri hem birbirine hem de kent merkezine çağdaş bir ulaşım sistemi ile bağlanmış olacak. İnşa etmekte olduğumuz çok sayıda karayolu alt-üst geçitleri ve yaya üst geçitleri sayesinde kent merkezinde birçok bölgede kesintsiz karayolu ulaşımı sağlanacak ve trafik rahatlayacak. Bir çanak içine sıkışmış olan İzmir, kuzey-güney aksında yeni bir açılım olanağına kavuşacak'' diye konuştu.

Milliyet Ege -29.04.2007