Kuraklığın eseri

 Kuraklığın eseri

AydIn ve Muğla il sınırları arasında yer alan, 1989 yılında SİT alanı, 1994 yılında ise Bölge Tabiat Koruma Alanı ilan edilen Bafa Gölü, Türkiye’de yaşanan kuraklıktan etkilenen göller arasına girdi.

Sığ bir göl olması ve zengin florası nedeniyle dünyada su kuşlarının önemli barınma ve beslenme alanı olan, nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ‘’Deniz Kartalı’’ ve “Cüce Karabatak’’ gibi kuşların da üreme alanı olanak bilinen Bafa Gölü’nde su seviyesi düştü.

Bafa Gölü Sakızburnu Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Süleyman Yıldırım, Bafa Gölü’nde su seviyesinin önceki yıllara göre büyük oranda düştüğünü, gölü besleyen Büyük Menderes Nehri’nden göle aylardır su verilmediğini belirtti.

SU DÖNGÜSÜ YOK

Gölde su döngüsünün olmaması nedeniyle gölün yosun bağladığını, bu nedenle de yer yer balık ölümlerine rastlandığını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi: “Kuraklık nedeniyle kuşların barınacağı sazlık alanlar azaldı. Yosun nedeniyle de balıkların yaşam alanı daraldı. Bu durumdan kuşlar ve balıklar kadar geçimini balıkçılıkla sağlayanlar olumsuz etkilendi.

Eskiden gölde levrek, kefal, sazan, yılan balığı ve çay balığı vardı. Gölde tuz oranı artınca sadece kefal ve yılan balığı kaldı. 15-20 sene önce gölde yılda 600 ton balık avlanırken, geçen yıl bu rakam 5 tona düştü. Yaklaşık sekiz aydır iş yapamıyoruz. Ne zaman iş yapmaya başlayacağımızı da bilmiyoruz. Umudumuzu yağmurun yağmasına bağladık.’’

Balıkçı Ahmet Yıldırım da gölün doğal dengesinin bozulmasının nedeninin Büyük Menderes Nehri’nden Bafa Gölü’ne su verilmemesi olduğunu ileri sürerek, Menderes Nehri’ndeki suyun tarımsal sulamada kullanıldığını, bu nedenle de göle su verilemediğini, yetkililerden bu konuda ilgi beklediklerini söyledi.

07.09.2007 / Akşam Ege