Kumlara özel koruma

 

 

<CÜNEYT ERDAN>
Gökova Körfezinde bulunan Sedir Adası (Cleopatra Adası)’da bulunan özel kumların korunması ve azalmaması için adadaki plajda güneşlenmek yasaklandı. Plajda güneşlenmenin yanı sıra terlikle yürümek, havlu sermek de yasak.
Sedir Adası plajındaki altın sarısı kumların, Kraliçe Kleopatra ile sevgilisi Romalı Komutan Antonius’un adada buluşmaları için Mısır’dan gemilerle getirildiğine, bu nedenle plaja "Kleopatra" adının verildiğine inanılıyor. Uzmanlar ise adanın kuzey kıyısındaki kumların özel biçimde oluşan kalker damlacıkları olduğunu, Ege ve Akdeniz’de Sedir Adası dışında sadece Girit Adası’nda görüldüğünü belirtiyor. Kleopatra Plajı’nın altın sarısı kumunda güneşlenip berrak suyunun tadını çıkarmak isteyen yerli ve yabancı tatilciler bir sürprizle karşılaşacak. Sedir Adası’nın altın sarısı kumları, bir dizi güvenlik önlemiyle korunuyor. Sahilin girişindeki kulübelerde nöbet tutan görevliler, kumsala terlik ve havluyla girişe izin vermiyor. Denizden çıkışta ise, 2 farklı noktada duş alınabiliniyor. Görevliler, vücudunda kum bulunan tatilcilerin temizlenmeden kumsaldan çıkmasına izin vermiyor.
Turistler çalıyor
Muğla Valisi M. Temel Koçaklar, "Sedir adası  Dünya’da Cleopatra Adası olarak biliniyor. Her yıl binlerce turist geliyor. Bu adanın özel kumu son yıllarda azaldı. Gelen turistler arasında bazıları kumdan azar azar alıyorlardı. Kumların korunması için bir dizi önlemler aldık. Altın sarası kumların bulunduğu plaja terlikle girilmesini, kumların üzerine havlu serilmesini ve kumların üzerinde güneşlenmeyi yasakladık. Gelen turistlerin güneşlenmesi için kumsalın hemen üstünde yeni bir alan açtık. Bu önlemleri almasaydık Dünya’nın Cleopatra Adası olarak tanıdığı adada gelecek yıllarda altın sarısı kumlar kalmayacaktı” dedi.
Yenigün – 28.04.2007