Kuşların mekanına golf sahası

Kuşların mekanına golf sahası

Tuzla Sulak Alanı çevresine yapılacak golf sahası çevrecileri endişelendiriyor. 20 yıldır Bodrum'da yaşayan Kuş gözlemcisi Brian Stoneman "Avrupa'da kış ayları zor geçince burada bulunan kuşlar Tuzla sulak alanına göç ediyor. Sulak alanın çevresinde yaptırılan inşaatlar doğal yaşam ortamı için endişe yaratıyor" dedi. Habitat çevre kozası üyesi Filiz Dizdar ise "Tuzla sulak alanı'nın çevresine golf sahası yapılırken ekolojik etkilenme alanının içinde de birtakım çalışmalar yapıldı ve asla girilmemesi gereken bu alanda kuşların yuvaları bozuldu" diyerek konunun ciddiyetini belirtti.

Kuş gözlemcisi Brian Stoneman, Avrupa'da kış ayları zor geçtiği için kuşların Muğla Milas'daki Tuzla Sulak Alanı'na göç ettiğini belirterek, "Sulak alanın çevresinde yaptırılan inşaatlar doğal yaşam ortamı için endişe yaratıyor" dedi. Kuş sayımlarını Doğal Hayatı Koruma Derneği adına yaptığını ifade eden Stoneman, "Tuzla Sulak Alanı'ndaki kuşlar bir süredir avcılar tarafından avlanmıyor. Çevre halkı da bu konuda daha bilinçli oldu. Sulak alanın çevresinde yaptırılan inşaatlar ise doğal yaşam ortamı için endişe yaratıyor. Sulak alanın çevresindeki insan nüfusunun artmasıyla birlikte kuşların barınma, üreme ve yaşam olanı olan bu ortam tehdit altına girebilir" dedi.

260 kuş türü

Tuzla Sulak Alanı'nın göçmen kuşlar için önemli bir merkez olduğuna işaret eden Stoneman, her yıl 260 kuş türünün Tuzla Sulak Alanı'nı ziyaret ettiğini bildirdi. Sulak alanın ziyaretçileri arasında en büyük popülasyona sahip olan kuş türleri arasında balıkçıl, flamingo ve ördeklerin olduğuna işaret eden Stoneman, "Avrupa'da kış ayları zor geçince burada bulunan kuşlar sulak alana göç ediyor. Beni en çok sevindiren olay Dalmaçya cinsi penguenlerin sayısı dünyada yaklaşık 3 bin adet. Bu kuşların 140'ı Tuzla Sulak Alanı'nda yaşıyor. Geçen yıl 50 adet Dalmaçya cinsi penguen varken, bu yıl penguenlerin sayısı 140'a çıktı" diye konuştu.

Golf sahasına tepki

HABİTAT Çevre Kozası üyesi Filiz Dizdar ise, çevrecilerin Tuzla sulak alanı çevresine golf sahası yapılmaması için mücadele verdiklerini ifade etti. Sulak alandaki popülasyonun, çevresindeki yapılaşma ve golf sahası nedeniyle zarar gördüğünü dile getiren Dizdar, "Golf sahası yapılırken kuşların ekolojik etkilenme alanının içinde de birtakım çalışmalar yapıldı. Asla girilmemesi gereken bir alandı. Bu alanda kuşlar ürüyordu. Bunların yuvaları bozuldu. Biz Tuzla Sulak Alanı'ndaki mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bodrumlu çevreciler olarak ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Haber Ekspres / 31.12.2007