Kuşadası Limanı Projesi’ne iptal

Kuşadası Limanı Projesi'ne iptal
Aydın'ın Kuşadası İlçe Belediye Meclisi üyesi Ahmet Altunsoy, Danıştay 6. Dairesinin, Kuşadası Kruvaziyer Limanı'nın ilave ve revizyon yatırımıyla ilgili imar planını iptal ettiğini bildirdi.

Altunsoy, yaptığı yazılı açıklamada, Danıştayın, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onanan imar planıyla ilgili bir grup belediye meclis üyesinin açtığı davayı karara bağladığını belirtti. Mahkemenin daha önce yürütmeyi durdurma kararı verdiği davada, Kuşadası Belediyesinin hazırladığı imar planlarını iptal ettiğini ifade eden Altunsoy, Aydın  1. İdare Mahkemesinin de önceki günlerde proje kapsamında verilen inşaat ruhsatlarını iptal ettiğine dikkati çekti.

Altunsoy, şunları kaydetti:

''Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'ın meclis ve yargı kararlarını hiçe sayarak verdiği ruhsatın mahkemece iptal edilmesiyle Kuşadası'na karşı kent suçu işlendiği sabit olunmuştur.

Kuşadası'nın ufkunu ve tarihsel-kültürel siluetini kapatan limandaki inşaatlar, onun kestiği ruhsatla mümkün olmuştur. Kuşadası ve halkınınortak çıkar ve beklentilerini temsil etmesi gerekirken yatırımcı Kutman-Ofer'in sözcüsü gibi davranan Sayın Belediye Başkanı'na meclisimiz zaten faaliyet raporunu onaylamayarak gereken yanıtı vermişti. Bayındırlık ve İskan Bakanlığımızın da yargı kararlarından ders çıkararak yıllardır imar talanı ve çarpık yapılaşmadan olumsuz etkilenen Kuşadası'na plan dayatmaları yapmaması gerekmektedir.''

EGE PORTS'UN AÇIKLAMASI

Ege Ports şirketi ise Aydın İdare Mahkemesinin 27 Nisanda inşaat ruhsatlarının iptali konusunda verdiği kararla ilgili açıklamada bulundu.

Şirketin, tüm işlemleri sonradan iptal edilen Kıyı Kanunu'nun Uygulanmasına Dair Yönetmelik çerçevesinde yaptığı belirtilen açıklamada, ''Aydın İdare Mahkemesinde görülen davada, şirketimiz davalı konumunda değildir. Aleyhinde hüküm verilen davalının, kararı temyiz etme hakkı mevcuttur. Bu itibarla, hukuki sürecin kesinleştiği varsayımıyla hüküm ifade etmek doğru olmayacaktır'' denildi.

CHP İLÇE BAŞKANI ÖZAZMAN

CHP İlçe Başkanı Nail Özazman, hukuka aykırı inşaatların plan ve ruhsatlarının iptal edilmesinin kendileri için sürpriz olmadığını belirtti.

Kıyı Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısının Mecliste görüşüldüğünü ifade eden Özazman, şunları kaydetti:

''Ofer-Kutman tarafından sipariş edilen ve şu anda TBMM komisyonlarında görüşülen tasarı, limandaki yapıları yasallaştırmak adına Meclise sunulmuştur. Şimdi mücadelemizi Türkiye ölçeğine taşımakzamanıdır. Tüm siyasi partileri, tüm çevre örgütlerini, tüm yurttaşları kıyılarımızı savunmaya çağırıyoruz. Yerel yetkililerin iseher iki mahkeme kararını en kısa sürede yerine getirmelerini istiyoruz.''

29-04-2006