Kuşadası çevre yolu 15 Şubat’ta açılıyor.

Kruvaziyer turizmin uğrak yerlerinden birisi haline gelen Aydın'ın Kuşadası ilçesine daha modern bir çehre kazandırma ve ulaşımı rahatlatmaya yönelik çalışmalara hız verildi.

Bu çerçevede 13 kilometre uzunluğa sahip olan ve 9 kilometresi daha önce tamamlanan çevre yolunun kalan 4 kilometrelik kısmına yönelik faaliyetler sürdürülüyor. Toplam 2 milyon dolara mal olacak ve tamamı Kuşadası Belediyesi bütçesinden karşılanacak yol, Devlet Hastanesi'nin girişinden itibaren gidiş dönüş olarak projelendirildi. Asfaltlama, refüj ve çevre düzenlemesi ile birlikte yapılan çevre yolunun, 15 Şubat 2007 tarihinde hizmete açılacağı bildirildi.

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, çevre yolu projesinin tamamlanmasıyla ilçenin trafik sorununun büyük ölçüde çözümleneceğini belirterek, şu bilgileri verdi: "Bu şekilde sahil yoluna trafik akışı kesilerek, buranın yeni bir cazibe merkezi haline gelmesi sağlanacak. Çevre yolumuz, aslında denize paralel gidecek ve büyük bir bulvar olacak. Amacımız kent içindeki trafik yükünü ortadan kaldırmak, daha doğrusu by-pass etmek. Yol çalışmalarının 9 kilometrelik kısmı önceden tamamlanmıştı. Geri kalan 4 kilometrelik bölümün istimlaklarını tamamladık. Aslında biz burayı viyadüklerle geçilen bir yol haline getirmek istiyorduk. Fakat yeni projede viyadükten vazgeçtik ve maliyeti yarı yarıya azaltmış olduk."

Yeni düzenlemeyle sahilin trafiğe kapatılacağını ve Güvercinada'dan Devlet Hastanesi'ne kadar nostaljik tramvay seferleri konulacağını bildiren Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, buraya ayrıca yürüyüş ve eğlence yerleri, kafeteryalar, bisiklet yolları yapılacağını, mevcut plajların genişletileceğini kaydetti.
Sahile ulaşımın, Rıza Saraç, Gençlik ve Kemal Arıkan caddeleri ile sağlanacağını, diğer yolların 'çıkmaz sokak' olarak düzenleneceğini ifade eden Akdoğan, hızlı temponun, 2007 turizm sezonunun başlamasına kadar artarak süreceğini belirtti.

Haber Ekspres – 30.01.2007