Kuşadası ayaklandı

Latif SANSÜR / KUŞADASI, (Milliyet Ege 15.08.2007{nomultithumb})

Tariş’in, Kuşadası’ndaki arazisini satın alan Türk, İngiliz, Arap ve İtalyanlar’dan oluşan konsorsiyumun 15 katlı otel yapacağını açıklaması, ilçeyi ayaklandırdı.

TARİŞ’in, Kuşadası şehir merkezinde bulunan 10 dönüm arazideki yüzde 73’lük hissesini satın alan konsorsiyumun 15 katlı, bin yataklı otel yapacağını açıklaması, Kuşadası’nı ayaklandırdı. Turizmciler, mimarlar, siyasetçiler "Kuşadası’nın kaliteli ve yeni turistik tesislere ihtiyacı var ama yer yanlış. Burası kültürel amaçlı veya yeşil alan olarak değerlendirilmeli" görüşünde birleşti.

BİN YATAKLI OTEL

Arsayı TARİŞ’den kamuoyuna açıklanmayan fiyatla, Türk, İngiliz, Arap ve İtalyanlar’dan oluşan konsorsiyum adına satın alan ve kısa süre önce açıklama yapan Enginsan Kültürsan Demsan Şirketler Grubu Genel Müdürü Erol Güç’ün, araziye 15-16 katlı, 5 yıldızlı, bin yataklı otel yapmak istediklerini bildirmesi, turizmciler, mimarlar ve siyasetçilerin tepkisini de beraberinde getirdi.

YEŞİL KALMADI

TARİŞ’in sattığı arazinin, Kuşadası merkezindeki, açık alan, kültür merkezi ve yeşil alan gereksinimini karşılamada son imkanı olduğunu söyleyen Kuşadası Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Ahmet Altınsoy, "Kuşadası merkezde, Adalızade Mezarlığı’nın dışında kayda değer bir yeşil alandan söz edilemez. Kent merkezindeki Tariş arsası ile hemen yakınındaki belediye mülkünün, kültür merkezi ve yeşil alan olarak birlikte değerlendirilmesi Kuşadası’na bir nefes aldırabilir. Meclis kararları ve kentin gereksinimlerini hiçe sayan, kent merkezinde 15-16 katlı, bin yataklı kule otel inşa edilmesinin, Kuşadası’nda turizmi kurtaracağı iddiası da doğru değildir" dedi.

NE DEDİLER

Silüeti bozar

áTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Yürütme Kurulu Başkanı Bülent İlbahar açıklanan yükseklikte bina yapılmasının Kuşadası’nın silüetini bozacağını ileri sürdü.

Tarihi doku korunsun

áKuşadası Tanıtma Vakfı (KUTAV) Başkanı Gül Yüksel, "Kuşadası’nda kaliteli ve güzel, uluslararası standartlara sahip tesislere ihtiyaç var. Ama doğal ve tarihi ve kültürel değerleri koruyarak, uygun bir imar planıyla yapılması koşuluyla" diye konuştu.

İmar izni alamaz

áMimarlar Odası Başkanı Adil Geçim böylesi bir tesis için belediye meclisinden imar izninin çıkabileceğine inanmadıklarını belirtti.