Kuş, müzeye girecek

Sasalı Belediyesi, Kuş Cenneti'ne ilgiyi artırmak için proje geliştirdi. 2.5 dönüm alana inşa edilecek mekanda maket, doküman, gözlem kulesi de olacak

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni asır – 10.07.2007{nomultithumb})

Sasalı Belediyesi, beldede bulunan ve yüzbinlerce kanatlı hayvanın doğal yaşam alanı olan Kuş Cenneti'ne ilgiyi artırmak ve turistleri alana çekebilmek için Kuş Müzesi yapmaya karar verdi.
Belediye binasının yanındaki 2.5 dönüm alanda inşa edilecek Kuş Müzesi'nde maket ve dokümanların yanı sıra kuş gözlem kulesi, gelişmiş kamera sistemleriyle ziyaretçilerin doğal yaşamı yakından görme imkanına kavuşacağı belirtildi.

2 milyon YTL
İki yıl içinde tammalanması planlanan ve 2 milyon YTL'ye mal olması beklenen müze sayesinde İzmir'e gelip Efes, Kemeraltı, Agora gibi bölgeleri gezen turistlerin Kuş Cenneti'ne olan ilgilerinin de artırılmasının hedefleniyor. Sasalı Belediye Başkanı Veli Kasap, beldenin çevresinde doğal SİT alanları nedeniyle yapılaşma yasağı olan yaklaşık 450 bin dönüm alan bulunduğunu belirterek, "Beldemiz, İzmir'in nefes aldığı nadir temiz alanlrından biri. Biz de bu nedenle doğal güzelliklerimizi ön plana çıkarmak için projeler üretiyoruz. Kuş Müzesi, turistlerin kentimize ilgisini artıracak önemli bir unsur olacak. Kuş Müzesi'nde konferanslar düzenlenebilecek, bilim adamları araştırmalarını yapabilecek. Ziyaretçilerimiz, merak ettiklerini zengin kütüphenedeki kitap ve yayınlardan öğrenebilecek. Ayrıca onlara sunduğumuz teknolojik olanaklarla doğal yaşamı ve kuşları yakından izleyebilecek" dedi.
Müzede geniş bir kütüphane, 250 kişilik çok amaçlı konferans salonu ve 200 araçlık otoparkın da olacağı bildirildi.

İki yılda açılacak
Kuş Müzesi yapımı için araziyi, İzmir Kuş Cenneti Birliği Vakfı'na belediye meclis kararıyla tahsis ettiklerini belirten Başkan Kasap, projeye, vakıf, bakanlık, Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum örgütleri ve bölgedeki işletmecilerden destek isteyeceklerini bildirdi. Müzenin iki yıl içinde hizmete gireceği açıklandı.