Kuş Cenneti’nin koruması kaldırıldı

Dünyadaki en önemli sulak alanlardan birisi olan ve 238 kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti'nin, 1994 yılından bu yana sahip olduğu "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsü kaldırıldı.
Ege Üniversitesi (EÜ) Tabiat Tarihi Uygulama Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, başta flamingo ve tepeli pelikan olamak üzere 238 kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti'nin (Homa Dalyanı), Çevre ve Orman Bakanlığı kararı ile bölgenin birden fazla koruma statüsüne sahip olması gerekçe gösterilerek "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsünün kaldırıldığını belirtti.
Ev sahipliği yaptığı kuş türlerinden 61'inin aynı zamanda üreme sahası olan İzmir Kuş Cenneti'nde yaşanan bu gelişmenin, bölgenin korunma düzeyini zayıflatacağını savunan Prof. Dr. Sıkı, şunları kaydetti: "İzmir Kuş Cenneti, 238 kuş türüne ev sahipli yapmakla, flamingo ve tepeli pelikanların Türkiye'de önemli üreme alanı olması nedeniyle ödüllendirileceğine aksine cezalandırıldı. Bu karar, İzmir Kuş Cenneti'nin korunmasını zayıflatmak amacıyla alınmış bir karar. Bu kararın, aynı zamanda Kuş Cenneti Koruma Sahasında bulunan ve özelleştirilmesi düşünülen Tekel Çamaltı Tuzlası'nı 27 yıllığına kiralamak isteyenlerin işini kolaylaştırmak amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığının sağladığı bir oyun olduğunu düşünüyoruz."

Karar bilimsel değil

Prof. Dr. Sıkı, söz konusu iptal kararının, "aynı saha üzerinde birden fazla koruma statüsünün bulunmasının hiç bir faydası olmayacağı gibi uygulamada çeşitli aksaklıklara yol açtığı" gerekçe gösterilerek alındığını hatırlatarak, Bakanlığın bu gerekçesinin hiç bir bilimsel dayanağı olmadığı gibi, bu alan üzerinde yıllardır araştırmalar yapan EÜ Tabiat Tarihi Uygulama Araştırma Merkezi, Doğa Derneği ve Ege Doğal Yaşamı Koruma Derneği gibi kurumların görüşünün alınmamış olması nedeniyle etik olmadığını savundu.
Prof. Dr. Sıkı, şu görüşlere yer verdi: "İzmir'in doğal zenginliklerine zenginlik katan kuş cennetini korumak, İzmir Valisi başta olmak üzere çevreye duyarlı kamuoyunu, İzmir ve Türkiye'deki tüm sivil toplum kuruluşlarının görevi olduğuna inanarak bütün kişi ve kurumları 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Çevre ve Orman Bakanlığı'nın bu kararını protesto etmeye çağırıyoruz."

Haber Ekpres- 05.06.2007{nomultithumb}