Kuş Cenneti uygun olmaz

HAYVANAT BAHÇESİ'NİN TAŞINACAĞI BÖLGE İÇİN OLUMSUZ RAPOR

İzmir Tabip Odası'nın hazırladığı raporda, olası bir kuş gribi salgınında hem ziyaretçilerin hem de nesli tükenen hayvanların hayatının tehlikeye gireceği belirtildi.

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ) Büyükşehir Belediyesi'nin Sasalı'daki Kuş Cenneti yakınlarında oluşturduğu Doğal Yaşam Parkı'nda düzenleme çalışmaları sürerken, İzmir Tabip ..

Odası'nın Kültürpark'taki hayvanat bahçesinin taşınacağı bölge için hazırladığı rapor kuşkulara yol açtı.
İzmir Tabip Odası'nın kurduğu komisyon, olası bir kuş gribi salgınında Doğal Yaşam Parkı'ndaki hayvanların yanı sıra binlerce ziyaretçinin hayatının tehlikeye gireceğini belirtti. Raporun son bölümünde hayvanat bahçesinin Gediz Deltası gibi kuş varlığıyla uluslararası öneme sahip olan bir alana kurulmaması gerektiği belirtildi.

Katledilecekler
Raporda, yönetmelik gereği kuş gribinin görüldüğü ilk noktadan itibaren 10 kilometrelik yarıçap içinde bulunan her türlü canlının itlaf edileceği belirtilerek, "Gediz Deltası ile Kuş Cenneti'nin merkezinde yer alan bölgede bir kuş gribi vakasının yaşanması halinde Sasalı'ya taşınacak hayvanat bahçesi de bu yarıçap içinde kalacak. Bölgede yapılacak ekonomik yatırımların boşa gitmesinin yanında hayvanat bahçesindeki hayvanlar da katledilmek zorunda kalacak" dendi.

En çok hangi
kuşlar görülüyor?
Flamingo
Tepeli Pelikan
Küçük Karabatak
Küçük Kerkenez
Leylek
Suna
Angıt
Deniz Saksağanı
Kılıçgaga
Deniz Kırlangıçı
Gümüşi Martı
Uzun bacak
Tepeli tarlakuşu
Arıkuşu
Kuyrukkayan
Çulhakuşu

 

Kaplanlar öldürüldü
2004-2005 yıllarında Tayvan'da yaşanan kuş gribi salgınlarında hayvanat bahçelerindeki kuşların yanı sıra kaplanlar ve leoparların da hastalığa yakalandığı belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi:
"Sonuç olarak 441 kaplandan 147'si kuş gribinden öldü ya da hastalığın yayılmasının önlenmesi için öldürüldü. Dünyada nesli tehlikede olan, sayıları zaten azalmış olan hayvanat bahçesinde sergilenen hayvanların kümes hayvanları gibi itlaf edilmesi, İzmir kentinin prestiji açısından da olumsuz olacaktır."
Hayvanat bahçesinin yapılmak istendiği deltanın su kuşları tarafından sıklıkla kullanılan bir alan olduğu belirtilen raporda, "Bu nedenle çevresindeki diğer sulak alanlarla dinamik olarak bağlantı içinde. Bu iki gerekçeyle parkın yapılmak istendiği alan bölgeden soyut olarak düşünülemez ve bölgede yaşanabilecek her türlü risk parkı da etkileyecektir. Göçmen veya yerli su kuşlarının dışkıları hayvanat bahçesine ulaşırsa, hem hayvanat bahçesindeki hayvanlar hem de hayvanat bahçesinde çalışanların kuş gribine yakalanma riski artacaktır. Hayvanat Bahçesi, besin ve canlı varlığıyla, atıklarıyla ister istemez sulak alanları kullanan kuşları da cezbedecektir" denildi.

Başkan Şeboy: Yanlıştan dönün
Doğal Yaşam Parkı için Sasalı'nın yanlış bir seçim olduğunu daha önce de üstüne basa basa defalarca söylediğini belirten Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy ise şunları söyledi:
"Buca Belediyesi olarak Safari Park projesi kapsamında İzmir Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan canlıları bu alana taşımak için geçmişte Büyükşehir Belediyesi'ne öneri götürdük. Ancak, Büyükşehir'den gerekli desteği alamadık. Hayvanat Bahçesi'nin Sasalı'daki alana yapılması halinde hem hayvanat bahçesinde barınan yüzlerce hayvan hem de çocuklarıyla birlikte doğal yaşam parkını ziyaret eden binlerce İzmirli, kuş gribi tehdidi ile karşı karşıya kalacak. Bunu ben değil uzun araştırmalar sonucu ortaya konan raporlar söylüyor. Bence bir an önce yanlıştan dönülmeli ve bilimsel raporlar ışığında hayvanat bahçesi için risk taşımayan doğru bir bulunmalıdır."

274 farklı kuş türü
Ege Üniversitesi, çeşitli sivil toplum kuruluşları, İzmir Valiliği Kuş Cenneti Koruma Birliği ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün alanda yaptığı envanter çalışması sonucu bugüne kadar 274 farklı kuş türünün görüldüğü tespit edildi.
Bu türlerin yaklaşık dörtte birini oluşturan yerli türlerin alanda kuluçkaya yattıkları, geriye kalan dörtte üçlük bölümünün ise göçmen türlerden oluştuğu belirtildi. Deltanın özellikle kış dönemi boyunca çok yüksek sayıda kuşa ev sahipliği yaptığı kaydedildi. Araştırmalar deltanın kış döneminde sayıları 80 ila 120 bin arasında değişen su kuşuna ev sahipliği yaptığını ortaya koyuyor.

Yeni Asır 15.12.2006