Kuş cenneti hançerlendi

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI’NDAN ŞOK KARAR
Tam 238 kuş türünü barındıran bölge, yaban hayatı koruma sahası kapsamından çıkarıldı. Perde arkasında şaşırtan bir iddia var…

GÜNÜN HABERİ – Milliyet Ege 05.04.2007{nomultithumb}

27 yıl sonra delindi
İZMİR Çamaltı’ndaki kuş cenneti, 27 yıl önce Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ''yaban hayatı koruma sahası'' ilan edildi. Böylece, Tekel’e ait tuzlanın bulunduğu bölgede, kamu arazilerinin veya tesislerinin kiralanması, satılması ve yeni yapılaşmaya gidilmesi de yasaklandı.

Dünyanın gözbebeği
ANCAK Çevre ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir karar yayınladı. Kuş cennetinin; hem yaban hayatı koruma sahası hem Uluslararası Ramsar Sözleşmesi, hem de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 1. derece doğal sit kararıyla koruma altına alındığına işaret edildi.

Faydası yokmuş!
''AYNI yerde birden fazla koruma statüsünün bulunması hiçbir fayda sağlamıyor, aksine çeşitli aksaklıklara yol açıyor'' gerekçesiyle bölge ''yaban hayatı koruma sahası'' kapsamından çıkarıldı. Bakan Osman Pepe’nin imzasıyla yürürlüğe giren karar, sert tepkiyle karşıladı.

Özelleştirme için mi?
EÜ Tabiat Tarihi Uygulama Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Mehmet Sıkı, ''Bilimsel dayanağı olmayan bu karar, Tekel Çamaltı Tuzlası’nı kiralamak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için alınmıştır. Kamuoyunu 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bakanlığı protestoya çağırıyoruz'' dedi.

İşte bunlar yasaktı

Yaban hayatı koruma sahalarıyla ilgili yönetmeliğin 13. maddesi şu faaliyetleri yasaklıyor: n Ekosistem bozulamaz. n Bu alanların dışında da olsa, olumsuz etki yapacak tesislere izin verilemez. n Varsa mevcut tesislerin atıkları arıtılmadan bırakılamaz. n Bu sahaların içinde çöp depolama ve imha alanları oluşturulamaz. n Onaylanmış planlarda belirtilen yapı ve tesisler dışında hiçbir yapı ve tesis kurulamaz. n İrtifak hakkı (kiralama, satma) tesis edilemez.

Çevre günü kutlanıyor

İzmir’de bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü bir dizi etkinlikle kutlanacak. Program şöyle: 09.00: Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulacak, ''Dünya Çevre Günü Yürüyüşü'' yapılacak.
10.30: Konak’taki AKM’de ''Çevre Gündemine Küresel Bakış'' konulu panel gerçekleştirilecek. 14.00: Tepekule İş Merkezi’nde, ''Ege’de Çevre Sorunları'' konferansı düzenlenecek.